Hanka Sowińska

Czy Bydgoszcz ma "swoją" politykę historyczną?

Gmach Teatru Miejskiego. Fot. archiwum "Albumu bydgoskiego" Gmach Teatru Miejskiego.
Hanka Sowińska

Pomniki, konferencje i rocznicowe ekspozycje. Bohaterowie upamiętniani w nazwach ulic i placów, czy na pamiątkowych tablicach. Spotkania ze świadkami historii. Gry miejskie, filmiki, komiksy, specjalne portale i archiwa internetowe oraz blogi. Także historyczne grupy rekonstrukcyjne. Periodyki i książki.

W telegraficznym skrócie do tego sprowadza się coś, co nazywamy polityką historyczną. Prowadzą ją różne podmioty, m.in. urzędy, instytucje, stowarzyszenia i fundacje, osoby prywatne. Niezależnie lub w koalicji.

Efekty bywają krótkotrwałe, rzadziej długofalowe. Celem nie tylko pamięć o ludziach i wydarzenia, które w lokalnej (choć nie tylko) historii wiele znaczą, ale również promocja. W tym przypadku Bydgoszczy.

Gmach Teatru Miejskiego.
zbiory Izabeli Gruszki Przy pomniku H. Sienkiewicza.

Czy miasto prowadzi jakąkolwiek politykę historyczną? Pytanie ciekawe, ale jeszcze ciekawsza może być odpowiedź. Musimy jednak poczekać do 1 lipca.

Tego dnia odbędzie się w Pałacu w Ostromecku seminarium pt. „Bydgoska polityka historyczna” (godz. 11.00). Do udziału zapraszają: Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Bydgoszczy, Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych i Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.

Jak czytamy w zaproszeniu „celem seminarium jest wymiana poglądów, refleksji i doświadczeń dotyczących kształtowania świadomości historycznej bydgoszczan, miejsc pamięci, edukacji szkolnej”. Dyskusje poprowadzą: dr Marek Szymaniak, dr Monika Opioła-Cegiełka, dr hab. Zbigniew Zyglewski, prof. UKW i dr Ewa Puls.

Osoby zainteresowane udziałem w seminarium mogą kontaktować się mailowo: akant24@wp.pl.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.