Czipowaniem ugryzą ich bezdomność

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Lucyna Talaśka-Klich

Czipowaniem ugryzą ich bezdomność

Lucyna Talaśka-Klich

Obowiązkowe czipowanie m.in. psów zakłada projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt domowych. To pomysł resortu rolnictwa.

- Bezpańskie psy to duży problem także na wsi - mówi Zbigniew Kiljan, sołtys w Wielkich Łunawach, k. Chełmna. - U nas też czasami wałęsają się psy. Bo niektórzy kupują „żywe zabawki”, a kiedy się znudzą, to wyrzucają gdzieś przy drodze.

Obowiązek właściciela

Małgorzata Książyk, dyr. Biura Prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśnia: „Projekt ustawy przewiduje, że (...) identyfikacja psów będzie przeprowadzana nie później niż podczas pierwszego obowiązkowego ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, o którym mowa w przepisach o ochronie zdrowia i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, a w każdym przypadku przed wprowadzeniem tych zwierząt do obrotu. W przypadku psów powyżej 3 miesiąca życia, które w dniu wejścia w życie ustawy nie będą zidentyfikowane, projekt przewiduje obowiązek dokonania ich identyfikacji w terminie wykonania najbliższego obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie, nie później niż w terminie 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. ”

Co w praktyce oznaczają te przepisy? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Lucyna Talaśka-Klich

Kieruję wspaniałym zespołem dziennikarzy, którzy rozkłada gospodarkę na czynniki pierwsze i tłumaczy Czytelnikom w jaki sposób ekonomia wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego. Moim konikiem jest rolnictwo. Konie także są moją pasją, szczególnie huculskie i rasy wielkopolskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.