Agnieszka Domka-Rybka

Czesi mają prywatne pociągi. Bilety tańsze niż w Polsce, a jaki luksus

Czesi mają prywatne pociągi. Bilety tańsze niż w Polsce, a jaki luksus       Fot. Mateusz Izydorek z Nakolei.pl
Agnieszka Domka-Rybka

Milioner, Radim Jančura, sporo namieszał na czeskim rynku kolejowym. Jego pociągi przewiozły w zeszłym roku 9,7 mln pasażerów. W standardzie ma np. monitory w fotelach i plac zabaw w wagonie, a w klasie biznes - szampana. Bilety kosztują mniej niż w Polsce. My jeszcze poczekamy na prywatne pociągi do 2032 roku, gdy nastąpi uwolnienie rynku.

Z Pragi do Ostrawy jest 351 kilometrów. Bilet w klasie standard, odpowiednik naszej drugiej, kosztuje 189 čk (32 zł). W pociągu nie ma wolnych miejsc. Duże wygodne siedzenia i przestrzeń między nimi. W cenie biletu są m.in.: rezerwacja, prasa, WiFi, portal rozrywkowy, ekrany z filmami, do picia woda mineralna, kawa bez limitu, herbata miętowa, sok, a w sprzedaży produkty pakowane.

RegioJet to pierwszy i największy prywatny przewoźnik kolejowy w Czechach. 7  marca w Ambasadzie Polski w Pradze Pesa podpisała wartą ponad 84 mln zł umowę z RJ na dostawę 7  dwuczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych Elf.eu. To pierwsze elektryczne pojazdy, które dostarczy zagranicznemu klientowi.

Więcej o tym czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.