Częściej zabierać nie będą, bo to koszty

Czytaj dalej
Fot. Janina Waszczuk
Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Częściej zabierać nie będą, bo to koszty

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Podsumowano zeszły rok. Najwięcej kontrowersji wzbudza częstotliwość odbioru śmieci. Są wątpliwości i ustalenia.

Od stycznia mieszkańcy gminy Tuchola płacą więcej za odbiór odpadów. W gminie ponad 97 proc. mieszkańców segreguje je, co miała prawdopodobnie wpływ cena za odbiór segregowanych śmieci. Jak podają w gminie, większość mieszkańców prawidłowo przygotowuje odpady, zdarzają się jednak sygnały z Przedsiębiorstwa Komunalnego o rażącym niestosowaniu się do regulaminu. Takie skargi są na bieżąco rozpatrywane, a osoby pouczane o konsekwencjach. Jest coraz mniej skarg na odbierających odpady.

Częstotliwość odbioru śmieci wynika ze średnich ilości nagromadzonych odpadów. Rzadsze są wywozy ze wsi, a spowodowane jest to ich mniejszą ilością oraz wyższymi kosztami odbioru. - Ustaliliśmy, że wywóz popiołu co trzy tygodnie, a odpadów zielonych co dwa tygodnie w większości przypadków jest wystarczający - podkreślają w urzędzie. - Jednak częstszy wywóz wiązałby się z wyższa ceną.

Odpady szklane odbierane będą co dwa miesiące. - Błędnie zaznaczyliśmy w kalendarzu wywozu odpadów, że już od stycznia szklane śmieci będą zabierane co dwa miesiące - informuje Piotr Grzmiel z urzędu. - PK do kwietnia będzie je zabierać co miesiąc.

Radny Dariusz Karnowski ponownie zwrócił uwagę, że odpady zielone powinny być zabierane jeszcze w październiku czy listopadzie, bo ostatni odbiór zaznaczony jest na wrzesień, a potem nie ma co zrobić ze zgrabionymi liśćmi.

Natomiast Andrzej Jerosławski podjął inny problem.

- Pampersy latem zabierane są raz na miesiąc i nie jest to dobrym rozwiązaniem - zwrócił uwagę. - Możecie sobie wyobrazić, co się dzieje w tych pojemnikach?

Jednak pracownik wydziału ochrony środowiska stwierdził kategorycznie, że firma będzie realizować odbiór zgodnie z ustaleniami przetargowymi. Przypomniano także, że w Bladowie funkcjonuje w godzinach otwarcia wysypiska punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i można tam bezpłatnie odwozić kłopotliwe śmieci.

Przypomniano także, że zmieniły się zasady odbioru odpadów wielkogabarytowych, bo niektórzy wykorzystali to do wyrzucania odpadów przemysłowych. Działa teraz na telefon i zbiórka jest sprzed domu.

Janina Waszczukjanina.waszczuk@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.