Częściej wsiadamy do pociągów

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Mateusz Mazur

Częściej wsiadamy do pociągów

Mateusz Mazur

W ciągu trzech miesięcy Przewozy Regionalne zanotowały 80-procentowy wzrost liczby pasażerów w porównaniu z rokiem poprzednim.

Według szefostwa Przewozów Regionalnych wpływ na spory wzrost liczby chętnych na podróże koleją mają między innymi tańsze bilety, nowe taryfy i coraz nowszy tabor.

- Podróżować szybko, tanio i komfortowo. Tego oczekują mieszkańcy województwa. Dla-tego cały czas pracujemy nad wzmocnieniem naszej oferty i na bieżąco weryfikujemy efekty - mówi Waldemar Bachmatiuk, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Przewozów Regionalnych.

Przewoźnik podkreśla, że obowiązków i pracy jest teraz dwa razy więcej niż wcześniej.

Wpływ na to ma decyzja marszałka Piotra Całbeckiego o przekazaniu Przewozom połączeń zelektryfikowanych, co nastąpiło w grudniu ubiegłego roku.

- Ostatni okres udało nam się przejść bez perturbacji i zwolnień. Zaczęliśmy też prace nad nowymi taryfami. Z taką ofertą jesteśmy jedynym przewoźnikiem w kraju - zaznacza Bachmatiuk.

Wśród nowych ofert dla pasażerów w ostatnim czasie pojawiła się między innymi propozycja „Kolej dla seniora”. W jej ramach każdy podróżny powyżej 60. roku życia może kupić bilet ze zniżką 70 procent. Oznacza to, że przejazd z Bydgoszczy do Torunia kosztuje zaledwie 4 złote. Wraz z biletem seniorzy otrzymują od przewoźnika książeczki z bajkami dla wnuków. Cała oferta, zdaniem PR, to strzał w dziesiątkę.

- Liczba pasażerów korzystających z tej oferty rośnie z miesiąca na miesiąc. Z początkowej liczby 950 seniorów w październiku 2015 wzrosła do 5500 w lutym tego roku - podsumowuje Bartosz Nowacki, wicedyrektor Przewozów Regionalnych na Kujawach i Pomorzu.

Druga z nowych ofert to „Kolej dla Ciebie”. Dotyczy ona osób, które regularnie korzystają z pociągów. Szczególne zainteresowanie wykazali podróżni na trasie Bydgoszcz - Inowro-cław. - Sprzedaż biletów w tej ofercie w samym styczniu tego roku przewyższyła dwukrotnie wynik z poprzednich dwóch miesięcy - dodaje Nowacki.

Na najbliższe lata Przewozy mają ambitne plany. Przy pomocy samorządu województwa chcą postawić na modernizację i zakup taboru. Na trasach wykorzystywane są już Elfy z bydgoskiej Pesy. Obsługują one linię Bydgoszcz - Toruń.

- Już w czerwcu planowany jest odbiór kolejnego nowoczesnego, czteroczłonowego pociągu Elf o prędkości maksymalnej 160 kilometrów na godzinę - zapowiada Magdalena Mike-Gęsicka z Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Transportu Publicznego w Urzędzie Marszałkowskim.

Co ciekawe, Przewozy marzą również o... biciu rekordów. Chcą na przykład, by pociągi pokonywały odcinek z Bydgoszczy do Torunia w mniej niż pół godziny.

- Ale to nie zależy tylko od nas, a głównie od właściciela infrastruktury, którym są Polskie Linie Kolejowe - tłumaczy Waldemar Bachmatiuk.

W ofercie PR dojdzie też do zmian w rozkładach jazdy. Jego aktualizacja nastąpi 13 marca.

Mateusz Mazur

Dziennikarz portalu internetowego Gazety Pomorskiej www.pomorska.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.