Czekamy, by zabytkowy pałac w Wieńcu ożywiła muzyka

Czytaj dalej
Fot. archiwum "Gazety Pomorskiej"

Czekamy, by zabytkowy pałac w Wieńcu ożywiła muzyka

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny uzyskał pozwolenie na budowę. Jeszcze tylko przetarg i remont rozpocznie się.

Zespół pałacowo-parkowy w Wieńcu, gm. Brześć Kujawski, lata świetności ma za sobą. Po tym, jak przed laty wyprowadzony stąd został jeden z oddziałów włocławskiego szpitala, obiekt nie jest użytkowany. I widać, że marnieje.

W 2014 roku samorząd województwa przekazał zarządzanie pałacem i parkiem Kujawsko-Pomorskiemu Impresaryjnemu Teatrowi Muzycznemu w Toruniu. Plany są bowiem takie, żeby powstało tutaj Kujawsko-Pomorskie Centrum Muzyki. Wcześniej jednak obiekt ma być poddany modernizacji pod kątem przystosowania go do nowych funkcji.

Do końca lipca będzie przetarg na roboty

Kiedy te plany zostaną zrealizowane? Z informacji, jakie uzyskał radny województwa Stanisław Pawlak (SLD) wynika, że w tym miesiącu spodziewane było uzyskanie pozwolenia na budowę. I jak poinformował nas Jerzy Kurowski, wicedyrektor departamentu organizacyjnego w urzędzie marszałkowskim w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny takowe pozwolenie otrzymał 10 marca.

Wcześniej zakończyły się prace nad dokumentacją pro-jektowo-kosztorysową. Do końca lipca urząd marszałkowski w Toruniu planuje natomiast ogłoszenie przetargu na prowadzenie prac oraz podpisanie umowy.

Od lipca tego roku do lipca przyszłego roku zespół pałacowo-parkowy ma być z kolei remontowany. Remont dotyczyć będzie między innymi elewacji pałacu, a także ogrodzenia parku. Projekt przewiduje także zagospodarowanie terenu wokół pałacu. Chodzi o miejsca postojowe, drogi wewnętrzne i spacerowe.

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny uzyskał pozwolenie na  budowę. Jeszcze tylko przetarg i remont pałacu w Wieńcu rozpocznie się.
archiwum "Gazety Pomorskiej" Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny uzyskał pozwolenie na budowę. Jeszcze tylko przetarg i remont pałacu w Wieńcu rozpocznie się.

Jeszcze jeden wniosek do Ministerstwa Rozwoju

Inwestycja ma być finansowana z budżetu województwa. Ale, jak wynika z z informacji urzędu marszałkowskiego w Toruniu, „w związku z prowadzonym procesem renegocjacji Kontraktu Terytorialnego zarząd województwa postanowił wnioskować do Ministerstwa Rozwoju o ponowne wprowadzenie tej inwestycji na listę przedsięwzięć realizowanych w ramach Kontraktu Terytorialnego”. Jest więc szansa na uzyskanie dofinansowania z zewnątrz.

Pod platanem jeszcze cisza gra

Przypomnijmy, że zespół pałacowo-parkowy wWieńcu to obiekt zabytkowy. Pałac eklektyczny zwieżą został zbudowany najprawdopodobniej około 1875 roku. Wparku zaś, skomponowanym wstylu krajobrazowym, rosną między innymi platany, kasztanowce imodrzewie. Nadchodzi dobry czas dla tego miejsca.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.