Czasowe bilety i darmowe parkowanie w Toruniu

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Joanna Maciejewska

Czasowe bilety i darmowe parkowanie w Toruniu

Joanna Maciejewska

Zmiany w komunikacji, ulgi dla rodzin i seniorów, bezpłatne parkowanie w soboty - m.in. tymi sprawami zajmą się radni w przyszłym tygodniu.

Na najbliższej sesji Rady Miasta (21 lipca) radni zajmą się m.in. uchwałą dotyczącą zmian w komunikacji - m.in. wprowadzniu nowych biletów czasowych (60 i 90 minut) i grupowych, zmniejszeniu opłat za biltey miesięczne. W projekcie uchwały znalazła się też propozycja zniesienia podwójnej opłaty za przejazd nocnymi liniami autobusowymi.

Wprowadzenie proponowanych zmian spowoduje spadek ze sprzedaży biletów w granicy 300 tys. zł w ciągu roku.

W przyszłym tygodniu dowiemy się również, czy w soboty na starówce będzie można parkować za darmo. Jeśli zmiana zostanie wprowadzona miasto z tego tytułu w ciągu roku utraci wpływy w wysokości około 316 tys. zł.

Obecnie w Strefie Płatnego Parkowania opłaty należy uiszczać od poniedziałku do piątku w godz. 8-18, a w soboty w godz. 9-15. - Zmiana ta powinna wpłynąć na poprawę sytuacji gospodarczej kupców działających na obszarze Zespołu Staromiejskiego i w jego otulinie, głównie z powodu większego zainteresowania mieszkańców odwiedzinami tej części miasta - mówi Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Toruniu.

Radni zajmą się również projektem uchwały w sprawie wprowadzenia programu „Rodzina Razem - Toruń dla Pokoleń”. Dzięki niemu uprawnieni mieszkańcy Torunia będą mogli otrzymać Kartę Dużej Rodziny oraz Kartę Seniora.

Program skierowany jest do rodzin posiadających minimum troje dzieci oraz osób, które ukończyły 65 lat. Istotą programu jest integracja międzypokoleniowa opierająca się na wolontariacie, pomocy sąsiedzkiej i tzw. banku czasu. Koszty realizacji programu oszacowano na ok. 450 tys. złotych rocznie. Finansowane mają być z budżetu miasta.

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.