
Eksperci od budownictwa ekologicznego chcą nowych rozwiązań, które usprawnią nowoczesne, drewniane budownictwo w kraju.
- Powołanie stowarzyszenia, na bazie dotychczas działającego klastra, pozwoli też na łatwiejszy dostęp do źródeł finansowania - wyjaśnia Iwona Grajewska, prezes zarządu Stowarzyszenia Centrum Drewna w Czarnej Wodzie.
Czarna Woda ma szansę zostać silnym i liczącym się w Europie ośrodkiem produkcyjnym, szkoleniowym oraz badawczo-rozwojowym, jeśli chodzi o budownictwo z drewna. Powstało stowarzyszenie, które będzie popularyzować nowoczesne i ekologiczne domy oraz lobbować za zmianą prawa.
Najważniejszym celem organizacji jest uproszczenie przepisów budowlanych. Eksperci już przystąpili do opracowania rozwiązań prawnych, które usprawnią m.in. proces inwestycyjny i poprawią jakość budownictwa drewnianego w Polsce.
Wysłali już list do Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa. Apelują w nim, aby resort przyspieszył prace związane z opracowaniem nowego prawa, przyjaznego nowoczesnemu budownictwu.
- Aktualnie obowiązująca norma hamuje rozwój budownictwa drewnianego. Na przykład nie można używać nowoczesnych, a co najważniejsze, rodzimych materiałów i technologii, mających wpływ na trwałość i jakość budownictwa. Materiały te teraz eksportujemy - dodaje Iwona Grajewska.
Do stowarzyszenia już przystąpiły lub - zgodnie z deklaracjami - przystąpią przedsiębiorcy działający w branży drzewnej, Ośrodek Badawczo Rozwojowy w Czarnej Wodzie, wyższe uczelnie, m.in. Instytut Technologii Drewna w Poznaniu, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz firma Steico.