Cykliści doradzają, jak budować ścieżki we Włocławku

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Galczak
Andrzej Galczakandrzej.galczak@pomorska.pl

Cykliści doradzają, jak budować ścieżki we Włocławku

Andrzej Galczakandrzej.galczak@pomorska.pl

Grupy robocze pracują nad stworzeniem mapy rowerowej Włocławka.

Czy w naszym mieście mamy wystarczającą ilość ścieżek rowerowych? Czy są właściwie wykonane i bezpieczne? Niestety, jest do nich sporo uwag, nawet do najnowszych.

Włocławska grupa rowerzystów chce całościowo zająć się problemem. Chce wypracować standardy ruchu rowerowego w mieście.

Współpraca cyklistów z władzami miasta narodziła się w maju 2015 roku podczas zainicjowanego przez prezydenta Marka Wojtkowskiego spotkania. Od tego czasu władze organizują warsztaty, podczas których wymieniane są uwagi i omawiane zadania mające stworzyć standardy, według których będą budowane i odtwarzane ścieżki rowerowe.

Propozycje rozwiązań dotyczyć będą planów na bieżący rok oraz na lata do 2020 r., z wizją do 2030 r. w trzech kluczowych sprawach:

  1. opracowania rowerowej mapy miasta, czyli docelowej sieci ścieżek,
  2. najpilniejszych interwencji dotyczących bezpieczeństwa korzystających ze ścieżek rowerowych,
  3. stworzenie księgi standardów budowy i wyposażenia infrastruktury rowerowej.

- Jestem przekonany, że do końca kwietnia będziemy gotowi z opracowaniami rozwiązań zaproponowanych przez grupę społeczną - stwierdził Artur Fojud, audytor bezpieczeństwa ruchu drogowego. - Wnioski przekażemy władzom miasta.

Grupy robocze mają wypracować takie rozwiązania, aby w przemyślany sposób zorganizować ruch w mieście, bo rower jest jednym z elementów transportu. Przyglądają się gotowym rozwiązaniom sprawdzonym w innych miastach i państwach.

- Trzeba mieć na uwadze, że po boomie rowerowym przyjdzie czas, gdy dopadną nas problemy wynikające choćby z relacji rowerzysty z rowerzystą, czy też infrastruktury, a więc nie tylko ścieżek, ale i parkingów - dodaje Artur Fojud.

Cyklistom zapału nie brakuje, spotkania robocze trwają po kilka godzin. Mają o czym dyskutować, bo to właśnie oni korzystają ze ścieżek. I chcą, żeby były budowane z sensem.

Andrzej Galczakandrzej.galczak@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.