Cyfrowy szpital to raczej marzenie na przyszłość

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Knitter
Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Cyfrowy szpital to raczej marzenie na przyszłość

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Filmik pt. „Cyfrowy szpital w Chojnicach” zamieszczony na stronie lecznicy robi wrażenie. Inne odczucia mają jednak pacjenci stojący w kolejkach.

Efektowne nagranie na stronie szpitala można oglądać niemal od dwóch lat. To taka promocyjna reklamówka - świetnie zmontowana, nakręcona i dobrze opracowana, ale kto ją wyświetli w komputerze, raczej się zdenerwuje, niż się zachwyci.

Szpital wydał 5 mln 444 tys. zł w ramach unijnego programu z RPO na lata 2007-2013 (dofinansowanie - 75 proc).

Mamy 2016 r., a projekt, choć zakończony, jest zrealizowany w części. Cyfryzacja jest, niestety, połowiczna. Za plus należy zaliczyć korzyści, którzy odnoszą m.in. pacjenci, którzy po wykonaniu badaniu rentgenowskiego nie dostają już jak kiedyś wielkiej kliszy, tylko - płytkę CD. Pod tym względem jest nowocześnie.

Dzięki projektowi zmodernizowano też system informatyczny, tak by „wrażliwe dane pacjentów były bezpieczne”.

Ale zmian na lepsze miało być znacznie więcej - uwagę przykuwała np. zapowiedź elektronicznej rejestracji do lekarza. Gdy w filmie słyszymy, że to odpowiedź na dzisiejsze czasy, to pamiętamy, że faktycznie ludzie dziś stoją co miesiąc w kolejkach, rejestrując się na badanie.

- Dzięki wdrożeniu zintegrowanego systemu obsługi pacjentów szpital otwiera się na nowoczesne technologie pomocne pacjentom - to krótki cytat z filmu. - System umożliwi dostęp do podstawowych informacji o udzielanych świadczeniach, zarejestrowanie się do lekarza przez internet, a także złożenie w formie elektronicznej wniosku o wydanie dokumentacji medycznej.

To wciąż niezrealizowana obietnica. Dlaczego? Pytamy o to Leszka Bonnę, dyrektora szpitala.

- W ubiegłym roku ministerstwo zdrowia przesunęło o trzy lata termin obowiązku prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej - odpowiada. - Przesunięciu uległ też termin wdrożenia projektu krajowego e-zdrowie. Ponadto NFZ wprowadził obowiązek zostawienia oryginału skierowania, aby móc się zarejestrować. Wobec tego elektroniczna rejestracja w początkowym zamyśle nie może funkcjonować. Obecnie nasi informatycy pracują nad inną formą elektronicznej rejestracji, której wdrożenie nastąpi do końca pierwszego kwartału.

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.