Katarzyna Paczewska

Cyberprzestępcy kombinują w e-bankowości

Cyberprzestępcy kombinują w e-bankowości   Fot. 123RF.com
Katarzyna Paczewska

Liczba ataków phishingowych rośnie. Cyberprzestępcy prześcigają się w pomysłach na wyłudzenie haseł dostępu do naszych kont i poufnych informacji. Sprawdzanie czy przy adresie strony są "https" i „kłódka” czasami nie wystarcza.

PKO Bank Polski ostrzega klientów przed oszustwami z wykorzystaniem fałszywych SMS-ów, zawierających linki do dokonania płatności. Chodzi o wiadomości SMS, których nadawcy podszywają się pod firmy kurierskie bądź znane portale ogłoszeniowe, sprzedażowe, aukcyjne, z prośbą o dopłacenie niewielkiej kwoty za przesyłkę, informacją o konieczności odblokowania konta na danym portalu lub o możliwości przedłużenia okresu wystawienia ogłoszenia, itp., zawierające link do dokonania stosownej płatności.

„Podanie na fałszywej stronie danych do logowania i autoryzacji transakcji umożliwia ich przejęcie przez oszusta, który uzyskuje w ten sposób możliwość zalogowania się przy ich użyciu w autentycznym serwisie internetowym banku i zlecenia operacji z rachunku klienta (np. utworzenia szablonu płatności bądź wykonania przelewu na numer rachunku odbiorcy podany przez oszusta)” - przestrzega PKO BP.

W grudniu ubiegłego roku policja, Bankowe Centrum Bezpieczeństwa Związku Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji przestrzegały użytkowników smartfonów przed skanowaniem kodów QR bezprawnie umieszczanych na bankomatach. Uczynienie tego mogło uruchomić aplikację wysyłającą SMS Premium bez ich wiedzy, za ich pieniądze. Ponadto, za pośrednictwem innych platform kody mogły zostać wykorzystane do wyłudzenia loginów i haseł do serwisów pocztowych, portali społecznościowych, bankowości.

Wcześniej banki ostrzegały klientów przed SMS-ami rozsyłanymi przez cyberprzestępców podszywających się pod ich instytucję, by pozyskać dane do logowania do bankowości.

Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem jest coraz trudniejsza. Jak się zabezpieczyć przed phishingiem? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Katarzyna Paczewska

W „Gazecie Pomorskiej” pracuję od 2007 roku. W tekstach poruszam najczęściej tematykę cyberbezpieczeństwa, energetyczną i rynku pracy. Na drugim etacie - mama, a „po godzinach” - cyklistka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.