Coraz większy tłok i coraz mniej pracy

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Coraz większy tłok i coraz mniej pracy

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Zimą zwiększa się liczba osób przebywających w schroniskach dla bezdomnych. Jedyna tego typu placówka w powiecie świeckim działa przy ulicy Ogrodowej w Świeciu. Od kilku tygodni przechodzi oblężenie. Przebywają tam obecnie 23 osoby, w tym dwie kobiety.

- W zeszłym tygodniu ze strażnikiem miejskim i pracownikiem opieki społecznej robiliśmy rekonesans po mieście w poszukiwaniu pozostałych bezdomnych - mówi Maciej Chareński, kierownik schroniska. Zespół natrafił na trzy osoby, ale żadna nie chciała przenieść się do budynku przy ul. Ogrodowej.

Według nich nie ma jeszcze prawdziwych mrozów i wolą radzić sobie samemu. Wynika to też z faktu, że w schronisku panuje bezwzględny zakaz picia alkoholu, a wielu nie jest w stanie tego zaakceptować. - Dlatego pojawiają się tylko w ostateczności - dodaje Chareński.

Maksymalnie schronisko może przyjąć 35 osób. Dotychczas najwięcej było ich 34.

- Również inne gminy kierują tu bezdomnych. Poradzimy sobie, gdy uderzy prawdziwa zima - zapewnia kierownik.

Bezdomni mają problem, bo latem dużo łatwiej znaleźć im dorywczą pracę. Teraz jest szansa tylko na odśnieżanie, ale nie spadł jeszcze śnieg.

- Co prawda ostatnio jeden mężczyzna dostał pracę jako kierowca i wyprowadził się do wynajętego przez siebie mieszkania - udowadnia Chareński, że można wyrwać się z bezdomności. Wczoraj w Toruniu odbywała się konferencja na temat bezdomnych. Miały być tam przedstawiane nowe techniki aktywizacji zawodowej. Liczył na to Chareński. Dwa lata temu próbowano w schronisku założyć spółdzielnię socjalną, ale wniosek nie uzyskał unijnego dofinansowania, choć został wysoko ceniony. - W sumie pieniądze poszły na podobne pomysły. Ale na pewno, jeśli będzie to możliwe, spróbujemy znowu - mówi kierownik.

Teraz podopieczni placówki przygotowują się do wigilii. Pierwsza odbędzie się za tydzień w OKSiR dla wszystkich potrzebujących, a drugą spędzą 24 grudnia we własnym gronie, zajadając samodzielnie ugotowane potrawy.

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.