Coraz więcej rodziców z regionu idzie na urlop macierzyński i rodzicielski

Czytaj dalej
Małgorzata Stempinska

Coraz więcej rodziców z regionu idzie na urlop macierzyński i rodzicielski

Małgorzata Stempinska

W 2016 roku z tych urlopów w naszym regionie skorzystało 32 313 rodziców. W 2017 roku było ich 34 477. Więcej tatusiów przebywa też na urlopach ojcowskich.

Pani Monika z Bydgoszczy w lipcu przywita na świecie swoje pierwsze dziecko. - Od dwóch miesięcy jestem już na zwolnieniu lekarskim. Mam już 37 lat, więc młodą mamą nie jestem. Dlatego też wolę dmuchać na zimne. Poza tym lekarz kazał mi się oszczędzać. Po porodzie ustaliliśmy z mężem, że od razu zadeklaruję, że pójdę na roczny urlop rodzicielski. To mi się bardziej opłaca, bo przez cały ten okres będę dostawać 80 procent zasiłku. Skoro rząd dał mamom możliwość, by przez rok były z dzieckiem w domu i dostawały za to pieniądze, to chętnie z tego skorzystam - mówi bydgoszczanka.

W regionie więcej rodziców korzysta z płatnych urlopów, by zaopiekować się swoimi pociechami. W 2016 roku ZUS z tytułu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wypłacał zasiłki 32 313 rodzicom. W 2017 roku było ich 34 477. - Więcej tatusiów przebywa też na urlopach ojcowskich. W 2016 było ich 7315, a w 2017 roku - 8812 - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Obecnie rodzice mogą skorzystać z dwóch rodzajów urlopów związanych z narodzinami dziecka. Jakie są zasady? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.