Coraz mniej pieców, a jakość powietrza wciąż nie zadowala

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
(acb)

Coraz mniej pieców, a jakość powietrza wciąż nie zadowala

(acb)

Ponad 12 milionów złotych wydano z publicznych środków na likwidację pieców i kotłowni węglowych. Jednak nie tylko one trują powietrze.

W statystykach zgłoszeń Strażników Miejskich Wrzosy to najbardziej zadymiona dzielnica, skargi na dym z komina sąsiadów płyną przede wszystkim z tego osiedla.

Z dotacji na likwidację pieców i przydomowych kotłowni skorzystać mogą wszyscy mieszkańcy. Najpierw miasto dofinansowywało takie inwestycje z własnego budżetu, od 2014 roku w kraju uruchomiono jeszcze program KAWKA - do likwidacji dymiących kominów dokłada się także Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

Spytaliśmy o efekty obu programów Szczepana Buraka, dyrektora Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta, odpowiedzialnego za ich wykonanie. - Działamy od 1997 r., w ciągu tych lat udało się osiągnąć bardzo wymierny efekt ekologiczny. Zlikwidować 6 tysięcy pieców, przez co zmniejszyliśmy zużycie węgla kamiennego o 18,2 tysiące ton, a emisję pyłów aż o 894 tony - wylicza dyrektor Szczepan Burak.

Dlaczego więc coraz częściej słychać narzekania torunian na jakość powietrza w mieście? Dyrektor tak to tłumaczy:

- Powietrze trują w takim samym stopniu piece i kotłownie na węgiel, co spaliny komunikacyjne, z którymi trudno walczyć. Trzeba zdać sobie sprawę jakiej jakości powietrze mielibyśmy, gdybyśmy nie zlikwidowali tych 6 tys. pieców. Zdecydowanie gorsze - podkreśla Szczepan Burak. - Rozumiem jednak, że taki efekt mieszkańców nie zadowala. I dobrze. Świadczy to o tym, że programy edukacyjne, które wdrożyliśmy w ramach kolejnych edycji KAWKA sprawiły, że świadomość, a więc i oczekiwania są wyższe.

Urzędnicy kończą rozliczanie inwestycji (głównie zmiany technologii ogrzewania z węglowej na gazową) w ramach KAWKA I, realizują właśnie KAWKA II (potrwa do 2018 roku) oraz przygotowują do podpisania umowy w ramach KAWKA III.

Autor: (acb)

(acb)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.