Małgorzata Stempinska

Coraz chętniej pożyczamy od rodziny. Kiedy trzeba zapłacić podatek?

Coraz chętniej pożyczamy od rodziny. Kiedy trzeba zapłacić podatek? Fot. 123RF
Małgorzata Stempinska

Najchętniej pożyczek udzielają młodzi. Są skłonni poratować siostrę, mamę czy teściową kwotą do 500 zł. Pożyczą też znajomym. Ci również nie muszą zapłacić podatku, gdy kwota jest niewielka.

Polacy coraz chętniej pożyczają pieniądze swoim najbliższym. Zgodnie z wynikami sondażu przeprowadzonego przez Wonga Polska, 40 proc. ankietowanych nie miałoby problemu z pożyczeniem rodzinie lub znajomym kwoty do 500 zł, jednak mało kto zdecydowałby się na udzielenie większej pożyczki. Najchętniej pożyczki rodzinie lub znajomym udzielą osoby między 18 a 24 rokiem życia (prawie 70 proc.). W drugiej kolejności skłonni do udzielenia pożyczki są ankietowani w wieku 44-55 lat (63,4 proc.). Na drugim biegunie znalazły się osoby 35-44-letnie. W tej grupie wiekowej twierdzącej odpowiedzi udzielił tylko co czwarty badany. Nieco więcej zaufania do swoich znajomych wykazują kobiety (54,9 proc.). W przypadku mężczyzn wskaźnik ten sięga 46,7 proc.

Czy od takiej pożyczki trzeba zapłacić podatek? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.