Coraz chętniej płacimy kartą. W regionie mamy ich ponad 320 tysięcy

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Barczynski
Małgorzata Stempinska

Coraz chętniej płacimy kartą. W regionie mamy ich ponad 320 tysięcy

Małgorzata Stempinska

„Plastikiem” najczęściej płacimy za drobne zakupy. Finansujemy też w ten sposób jednorazowe, większe wydatki. Uważamy, że tak jest bezpieczniej.

- Zakupy bez gotówki? Jak najbardziej! Coraz mniej mi jest ona potrzebna - mówi wprost pani Karolina z Bydgoszczy. - Niemal za wszystko płacę kartą. Kiedyś było mi głupio, gdy wyciągałam kartę, płacąc 3 złote za drożdżówkę i sok w Biedronce. Teraz widzę, że coraz więcej osób idzie do sklepu tylko z kartą. Tak jest wygodniej. Nie zawsze mam po drodze bankomat, by wypłacić gotówkę. Innym razem pieniądze rozpłyną się bardzo szybko. A karty zawsze mogę użyć. Mam nawet dwie: debetową i kredytową. Do większych zakupów używam tej drugiej - opowiada bydgoszczanka.

Niedawno, po raz pierwszy, obchodziliśmy w Polsce Dzień bez Płacenia Gotówką. Ma on na celu promowanie wygodnych i bezpiecznych płatności bezgotówkowych, a w szczególności zachęca do płacenia wyłącznie bez użycia gotówki.

Jak się okazuje, w ten sposób kupuje coraz więcej z nas. Jak informuje NBP, rośnie liczba transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą płatniczą. W trzecim kwartale 2015 roku była ona aż o 77 proc. wyższa w porównaniu z rokiem 2013. Z kolei wartość transakcji opłaconych „plastikiem” była o 37 proc. wyższa. - Zainteresowanie transakcjami bezgotówkowymi wyraźnie rośnie. Prawdopodobnie przyczyniła się do tego obniżka stawek interchange płaconych wydawcom kart przez sklepy - mówi dr Andrzej Topiński, główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej.

Coraz więcej kart znajduje się też w portfelach mieszkańców naszego regionu. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, na koniec 2015 roku na Pomorzu i Kujawach 321 460 osób posiadało karty kredytowe. Aktywnych było 204 150 kart. Mieszkańcy regionu mają do spłacenia 631 932 501 zł na „kredytówkach”.

Za jakie produkty najczęściej płacimy kartą?

Okazuje się, że posiadacze kart kredytowych z reguły wykorzystują je do codziennych zakupów na drobne kwoty. Drugim powodem wykorzystania „plastików” są jednorazowe, duże wydatki. Dokonują ich głównie osoby z wyższym wykształceniem. One również najczęściej wnioskują o zwiększenie limitu kredytowego.

Warto wiedzieć, że użycie karty kredytowej nie obciąża od razu rachunku, jak przy kartach debetowych. Uruchamia natomiast kredyt, który jest okresowo spłacany przez posiadacza karty.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.