Coraz bliżej remontu na osiedlu Eskulapa

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Mateusz Mazur

Coraz bliżej remontu na osiedlu Eskulapa

Mateusz Mazur

Drogowcy posiadają już zezwolenie na przebudowę ulicy Matki Teresy z Kalkuty. Za kilka tygodni zamierzają ogłosić przetarg.

Dzięki gruntownej przebudowie mieszkańcy osiedla Eskulapa w Fordonie mają zyskać normalny dojazd do miejskich dróg. Miasto posiada już Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID).

- Zatwierdza ono podziały nieruchomości, pozwala na przejęcie niezbędnych gruntów oraz jest pozwoleniem na budowę - tłumaczy Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Posiadanie tego dokumentu jest niezbędne w przypadku przeprowadzenia inwestycji drogowej. To ostatni krok przed ogłoszeniem przetargu na wykonanie zadania. - Procedura wyboru wykonawcy rozpocznie się jeszcze przed wakacjami - informuje Kosiedowski.

W ubiegłym roku projekt przebudowy został skonsultowany z mieszkańcami. Zakłada on modernizację 800-metrowego odcinka ulicy Matki Teresy z Kalkuty. Wzdłuż jezdni powstaną cztery nowe ronda na wysokości ulic Rydygiera, Romanowskiej, Trybowskiego i Pod Skarpą.

Drogowcy przypominają, że inwestycja ma głównie przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności oferty transportu zbiorowego, który mógłby przebiegać właśnie ulicą Matki Teresy z Kalkuty. - Obecnie autobusy na osiedle Eskulapa kierowane są przez osiedle Przylesie oraz pokonują ulice z progami zwalniającymi co wpływa na dłuższy czas podróży i jest traktowane jako rozwiązanie przejściowe. Nowa ulica jest spójna z planami zagospodarowanie w przyszłości górnego tarasu Fordonu. To ona ma stanowić główną arterię zapewniającą dojazd do tej części miasta - przekonuje rzecznik ZDMiKP.

Poza tym w ramach zadania drogowcy chcą także przebudować ulicę Trybowskiego oraz odcinek ulicy Jasinieckiej. Cała inwestycja ma zostać zakończona jeszcze w tym roku. W budżecie miasta zarezerwowano na ten cel ok. 8 milionów złotych.

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.