Codziennie na tej drodze giną zwierzęta

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
KAD

Codziennie na tej drodze giną zwierzęta

KAD

Przez Aleję Armii Krajowej przebiegają dzikie zwierzęta. Dla niektórych taka wycieczka kończy się pod kołami pędzących samochodów. Problem rozwiązałoby zamontowanie specjalnych siatek .

Szczególnie niebezpiecznie jest tam, gdy zapadnie zmrok. Jadąc Aleją Armii Krajowej przy drodze można spotkać sarny. - Najczęściej stoją spokojnie i skubią trawę na skraju lasu - opowiada nasza Czytelniczka. - Jednak zdarza się im również przebiegać przez jezdnię. Jeżdżę tamtędy codziennie i każdego dnia widzę jakieś potrącone zwierzę. Ostatnio był to martwy borsuk i jeż.

Na tym odcinku można jechać do stu kilometrów na godzinę. Zwierzę z rozpędzonym samochodem nie ma żadnych szans. - Nie raz byłam świadkiem, gdy kierowcom prosto przed maskę wybiegały sarny - relacjonuje kobieta. - Czy nie można by zrobić tam takich siatek uniemożliwiających wtargnięcie na jezdnię zwierzętom i specjalnego przejścia dla nich? Bardzo poprawiłoby to bezpieczeństwo.

O taką możliwość najpierw zapytaliśmy bydgoski Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, który odesłał nas do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich. Ich rzecznicy mieli jednak inne zdanie w kwestii tego, do kogo ta droga należy i skierowali nas ponownie do bydgoskich drogowców.

- W granicach miasta nie stosuje się takich rozwiązań - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik ZDMiKP. - Aleja Armii Krajowej powstała ponad 20 lata temu, jako alternatywa dla ul. Gdańskiej. Przejęła jej ruch, gdy remontowany był wiadukt kolejowy. Odcinek, o którym mowa ma tylko dwa kilometry. Wybudowanie specjalnych siatek i przejść kosztowałoby kilka milionów złotych.

Takie rozwiązanie zastosowano przy innej wylotówce z Bydgoszczy, gdy jedziemy w kierunku Inowrocławia. - Tam sytuacja jest zupełnie inna - tłumaczy Kosiedowski. - Jana Pawła II przebiega przez sam środek lasu i liczy kilka kilometrów.

KAD

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.