Co zrobić, gdy zachorujesz albo masz wypadek na wakacjach [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Joanna Urbaniec
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Co zrobić, gdy zachorujesz albo masz wypadek na wakacjach [wideo]

Ewa Abramczyk-Boguszewska

O tym, jak przygotować się do wyjazdu na urlop w kraju i za granicą mówili Przemysław Pankowski i Barbara Nawrocka z NFZ w Bydgoszczy.

Jakie uprawnienia daje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Czy przed wyjazdem za granicę trzeba jeszcze wykupić dodatkowe ubezpieczenie?
Ten, kto posiada kartę EKUZ ma prawo do takich samych świadczeń zdrowotnych, na takich samych zasadach jak ubezpieczony mieszkaniec danego kraju. Oznacza to, że za niektóre świadczenia trzeba zapłacić, jeśli takie są przepisy w danym państwie. Na przykład, w Niemczech należy pokryć koszty pobytu w szpitalu w wysokości 10 euro za dobę. Koszty te nie są zwracane przez polskiego płatnika. Ponadto w niektórych krajach płatne jest ratownictwo górskie. Co do zasady, pacjent ponosi pełne koszty transportu powrotnego do Polski. Pamiętajmy, że EKUZ uprawnia do świadczeń niezbędnych w trakcie czasowego pobytu (np. w przypadku przeziębienia, złamania, zatrucia, wypadku). EKUZ obowiązuje w krajach Unii Europejskiej i krajach EFTA (Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Lichtenstein).Informacje na temat zasad opieki medycznej w poszczególnych krajach są dostępne na stronie internetowej www.ekuz.nfz.gov.pl. Przed wyjazdem warto zapoznać się z tymi zasadami i wówczas zdecydować - lub nie - o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia.


Przemysław Pankowski, naczelnik Wydziału Współpracy Międzynarodowej Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy.

Gdzie w naszym regionie można złożyć wniosek o wydanie karty?
Wnioski można składać osobiście w Oddziale Wojewódzkim NFZ w Bydgoszczy przy ul. Słowackiego 3 i jego delegaturach w Toruniu przy ul. Szosa Chełmińska 30 i we Włocławku przy ul. Kilińskiego 16. Wniosek można przesłać również pocztą tradycyjną, mailem (wniosek zeskanowany z podpisem) lub faksem. Kartę można wyrobić w każdym oddziale lub delegaturze NFZ na terenie całego kraju. Tam składamy wniosek o jej wydanie. Jeśli w kwestii ubezpieczenia wszystko jest w porządku, to karta zostanie wydana od ręki. Kartę można odebrać osobiście. Może ją też odebrać osoba upoważniona. Każdy członek rodziny, nawet najmłodszy, otrzymuje własną kartę.

Jak długo jest ważna karta?
Zazwyczaj sześć miesięcy. Emeryci i renciści dostają ją na pięć lat. Pod warunkiem jednak, że świadczenie rentowe jest przyznane bezterminowo. Natomiast osoby bezrobotne mogą otrzymać kartę tylko na dwa miesiące.

Co zrobić, gdy zachorujesz albo masz wypadek na wakacjach [wideo]
Andrzej Muszyńśki Przemysław Pankowski, szef Wydziału Współpracy Międzynarodowej K-P NFZ.

Czy karta jest płatna?
Nie, karta wydawana jest bezpłatnie. Za darmo wydawany jest również duplikat, np. w przypadku zagubienia karty. Kartę wysyłamy również za darmo na adres podany we wniosku.

Wyjeżdżam za granicę do rodziny. Czy w razie potrzeby będę mogła tam przedłużyć kartę?
Tak. Należy wysłać wniosek do Oddziału Wojewódzkiego NFZ ze wskazaniem adresu zagranicznego, na który ma być odesłana karta.

Muszę nagle wyjechać za granicę i nie zdążę wyrobić karty. Jestem ubezpieczona. Czy w razie potrzeby bez niej też mogę skorzystać z pomocy lekarza?
Wtedy możemy skontaktować się z NFZ, aby uzyskać Certyfikat Zastępujący EKUZ. Trzeba wypełnić stosowny wniosek (dostępny w Internecie) i przesłać go do Oddziału wskazując adres (również mailowy), na który należy przesłać Certyfikat.


Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy oddziału NFZ w Bydgoszczy.

Choruję przewlekle i wyjeżdżam na urlop w kraju. Czy muszę zabrać leki, które biorę na stałe?
Jeżeli chorujemy przewlekle, to najlepiej zaopatrzyć się w leki przed wyjazdem. Możemy również poprosić naszego lekarza, aby wystawił nam na nie receptę. Lekarz maksymalnie może wypisać receptę na leki na 4 miesiące. Możemy też poprosić o receptę z odroczoną datą realizacji, np. 30 czerwca lekarz wystawia nam receptę z datą realizacji od 30 lipca. Te recepty możemy zrealizować w dowolnej aptece.Recepty na antybiotyki musimy wykupić w ciągu 7 dni od daty wystawienia.

Krótko przed wyjazdem zwichnęłam sobie nogę i dostałam zlecenie na ortezę. Czy mogę to zlecenie potwierdzić w Kołobrzegu, bo tam wybieram się na wakacje?
Niestety, nie. Zlecenie na wyroby medyczne musi być potwierdzone w oddziale NFZ, na terenie którego zamieszkuje pacjent. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy do urazu dojdzie w miejscu, w którym przebywamy na urlopie i tamtejszy lekarz zapisze ortezę z adnotacją „pilne”. Tylko wyjątkowo, w takiej właśnie sytuacji, za pośrednictwem tamtejszego oddziału będzie można potwierdzić zlecenie w miejscowym oddziale NFZ.

Dzień przez wyjazdem na wakacje moje dziecko zachorowało i lekarz zalecił mu przez najbliższy tydzień zastrzyki. Czy muszę zrezygnować z urlopu? Czy dziecko może otrzymać te zastrzyki na wakacjach?
Z pewnością otrzymała pani od lekarza zlecenie na te iniekcje. To zlecenie wraz z lekiem należy zabrać ze sobą na wyjazd i na miejscu zgłosić się do pielęgniarki, która pracuje w ramach umowy z NFZ z prośbą o wykonanie iniekcji na podstawie przedstawionego zlecenia. Zlecenia nie oddajemy pielęgniarce, zostawiamy je u siebie.

Gdzie podczas urlopu w kraju należy zgłosić się w przypadku gorączki, zatrucia itp.?
Udajemy się do najbliższego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W przypadku urazów, wypadków, złamań, możemy udać się do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub na Izbę Przyjęć albo wezwać karetkę.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.