Co z domem dziecka w Chełmnie? Pójdzie pod młotek

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Monika Smól

Co z domem dziecka w Chełmnie? Pójdzie pod młotek

Monika Smól

Trzy domy dziecka powstać mają w ciągu pięciu najbliższych lat.

Do 2021 roku czas mają w Starostwie Powiatowym w Chełmnie na zbudowanie trzech rodzinnych domów dziecka. Do 14 osób. Po tym, jak mieszkańcy ul. Wiklinowej w Chełmnie oprotestowali budowę jednego z nich, w powiecie rąk nie załamują. Mają inne lokalizacje.

Obok sceptycznych są i chętni

Starosta Zdzisław Gamański zapewnia, że problemów z miejscem nie mają.

Obecnie prowadzone są rozmowy m.in. z wójtem gminy Kijewo królewskie.

- Ustawa zobowiązuje nas do zbudowania tych domów przed 1 stycznia 2021 roku - mówi Zdzisław Gamański. - Mamy zatem kilka lat, pobudowanie domów nie jest zagrożone. Trwają przygotowania - także miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Każdy z tych budynków będzie nas kosztował 500-600 tysięcy złotych. Lokalizację dwóch już znamy. Jedną z działek darowizną przekazali nam już radni gminy Unisław.

Drugi z domów zbudowany zostanie na działce przy ul. Danielewicza - w sąsiedztwie obecnego Domu Dziecka w Chełmnie.

- Mamy tam działkę, którą chcemy podzielić na trzy mniejsze - podkreśla Zdzisław Gamański. - Teraz jest to boisko. Urbaniści z urzędu miasta pracują już nad tym, aby zmienić plan zagospodarowania przestrzennego. Zatem zostaje ustalenie jednej lokalizacji. Prowadzimy rozmowy z wójtem gminy Kijewo Królewskie, który już wcześniej deklarował chęć oddania terenu pod dom dziecka. Działki w innym miejscu szuka też burmistrz.

Starosta nie kryje żalu, że do skutku nie doszedł pomysł z budową domu dziecka przy ul. Wiklinowej.

- Szkoda, że stało się, jak się stało - dodaje starosta.

I podkreśla, że w tej sytuacji oddadzą miastu działkę przy Wiklinowej. - Ubolewam nad tym i myślę, że część z podpisanych pod tym protestem zrobiła to nieświadomie, ktoś ich wykorzystał.

Wójt gminy Kijewo Królewskie potwierdza, że na najbliższej sesji rady gminy będzie przekonywał rajców, aby oddali powiatowi darowizną działkę w centrum wsi.

- Kiedy kiedyś byli u nas pracownicy starostwa pokazaliśmy im dwie działki - informuje Mieczysław Misiaszek, wójt gminy Kijewo Królewskie. - Pokazaliśmy im wówczas dwie działki. Jednak potem zdecydowali o innych lokalizacjach. Teraz, gdy w Chełmnie mieszkańcy oprotestowali jedną z nich - wrócił temat. Dostałem pismo. Powiat jest zainteresowany terenem za pizzerią, między szkołą a gminą. Przedstawię propozycję radnym na sesji pod koniec grudnia, to oni zdecydują czy chcą darowizną przekazać działkę. Ja byłbym „za”, bo te dzieci, które i tak zostały już skrzywdzone przez los, muszą gdzieś mieszkać. Najlepiej w ładnej okolicy.

Najkorzystniej - sprzedać

Obecna siedziba Domu Dziecka w Chełmnie należy do powiatu.

- Myślę, że spróbujemy ten budynek sprzedać, tak byłoby najkorzystniej - zapowiada Zdzisław Gamański. - Musimy mieć środki na modernizację pozostałych obiektów, budowę małych domów dziecka. Położenie jest bardzo dobre i obiekt jest ciekawy do przebudowy. Choć, przyznaję, rozwiązań jest kilka. Może przeniesiemy tam PCPR i część organizacji pozarządowych. Wierzę, że w 2018 roku starostwo przeniesione zostanie do koszarowca po jednostce wojskowej. Będzie trochę ruchu w naszych nieruchomościach.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.