Co wybrali mieszkańcy?

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
(AO)

Co wybrali mieszkańcy?

(AO)

W północnej części Torunia miasto zrealizuje 6 projektów: 4 na Chełmińskim i 2 na Wrzosach. W Czerniewicach i na Rudaku zrealizowane zostaną wszystkie zadania zgłoszone do budżetu.

Na Chełmińskim Przemieściu w przyszłym roku zrealizowane zostaną aż cztery z pięciu projektów. Wartość wybranych zadań wynosi 392 tys. zł. Torunianie z Chełmińskiego oddali na nie 1055 głosów.

Niekwestionowanym zwycięzcą okazał się projekt zakładający rozbudowę placu zabaw i wypoczynku „Topolowy ludzik”. Otrzymał aż 421 głosów. Za 95 tys. zł ten znajdujący się w rejonie ul. Hurynowicz plac ma zyskać dodatkowo urządzenia do ćwiczeń sprawnościowych, huśtawki, karuzele, stolik do gier, chwytacze do piłek za bramkami. Dodatkowo zamontowane zostaną tablice informacyjne. Urządzona będzie również zieleń na terenie placu. Kolejnym projektem, który zyskał poparcie torunian, jest mural o leśnej tematyce (289 głosów). Ma się pojawić w tunelu domu przy Szosie Chełmińskiej 161/163. Koszt: 25 tys. zł. Trzecie zadanie to rewitalizacja boiska na osiedlu Brzezina - przy ulicy Nałkowskiej. To najdroższy projekt, o wartości 212 tys. zł. Pieniądze trafią na przygotowanie miejsca spotkań, wypoczynku i aktywności fizycznej. Na Brzezinie powstanie plac zabaw, siłownia zewnętrzna. Najmniejsze uznanie (97 głosów) zyskał pomysł wybudowania parkingu na Brzezinie (między ulicami Makuszyńskiego i Nałkowskiej). Zostanie jednak zrealizowany, ponieważ w puli środków zarezerwowanych dla tego osiedla pozostało dość pieniędzy na ten cel - 60 tys. zł.

Na Wrzosach dwa projekty toczyły do końca głosowania zaciętą walkę. Ostatecznie lepszy okazał się pomysł budowy skweru rekreacyjnego przy Chmielnej (200 tys. zł). To zadanie wyprzedziło o włos - 28 głosów - projekt budowy boiska u zbiegu Chabrowej i Storczykowej.

W związku z tym, że na oba zadania zabrakłoby pieniędzy, zrealizowane zostanie kolejne zadanie o dostatecznym poparciu mieszkańców i odpowiedniej wartości. To plac zabaw i siłownia zewnętrzna przy ulicy Słowiczej. Wartość tego zadania to 195 tys. zł.

Na czterech lewobrzeżnych osiedlach Torunia mieszkańcy wybrali w sumie 12 projektów.

Najwięcej z nich pochodzi z Czerniewic. Tam wystarczyło pieniędzy na wszystkie 7 zgłoszonych zadań. Podobnie było na Stawkach. Na tym osiedlu pod głosowanie trafiły jednak tylko 2 propozycje.

Największe uznanie zyskał w Czerniewicach projekt zakładający utworzenie placu zabaw na rogu Włocławskiej i Solankowej. Koszt: 55 tys. zł.

Kolejny projekt to prowadzenie osiedlowego ośrodka integracji dla dzieci, młodzieży, seniorów i niepełnosprawnych przy Parafii pw. Matki Bożej Łaskawej (60 tys. zł).

Sporo głosów zebrał też festyn parafialny (8 tys. zł). Czwartym pod względem liczby oddanych głosów projektem w Czer-niewicach jest instalacja sprzętu AED. Służący do ratowania życia sprzęt o wartości 5 tys. zł ma się pojawić na parkingu przed ws-pomnianym już dwukrotnie kościołem.

Na Stawkach głosy rozłożyły się niemal po równo. Na tym osiedlu powstanie zielony skwer odpoczynku przy ul. Hallera (120 tys. zł) oraz rowerowy placyk manewrowy w rejonie ulic Łącznej, Czapli oraz Tataraków (175 tys. zł).

Na Rudaku zrealizowane zostaną 2 z 6 propozycji. Bezapelacyjnie największe poparcie uzyskał projekt budowy podziemnej sieci wodnej na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego. W ramach tej inwestycji, poza samą siecią i przyłączami, powstanie m.in. 50 studni. Koszt: 191 tys. zł. Drugi projekt, który zostanie zrealizowany to remont ulicy Strzałowej (odc. do Podgórskiej) wraz z budową chodnika, nowym oświetleniem i nasadzeniami krzewów. Zadanie pochłonie 115 tys. zł.

Na Podgórzu do realizacji przejdzie zaledwie 1 z 9 zgłoszonych projektów. Stało się tak, ponieważ zadanie to zyskało największą liczbę głosów, a jednocześnie jego wartość wyczerpała całą dostępną pulę dla tego osiedla (380 tys. zł). Zwycięskie zadanie zakłada zaprojektowanie i budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic gen. Andersa i Armii Ludowej.

Autor: (AO)

(AO)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.