Co w ramach budżetu obywatelskiego wybrano we wschodniej części Torunia?

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
(SZS)

Co w ramach budżetu obywatelskiego wybrano we wschodniej części Torunia?

(SZS)

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy listę projektów budżetu partycypacyjnego na 2017 rok, które zdobyły najwięcej głosów i dzięki temu doczekają się realizacji. Dziś przedstawiamy przedsięwzięcia, które wybrano na Bielawach oraz Rubinkowie.

Będzie się tu sporo działo, chociażby dlatego, że tych terenów dotyczy największy i najdroższy projekt najnowszej edycji budżetu obywatelskiego. Budowa ścieżek dla pieszych i biegaczy, dróg rowerowych, koszy na śmieci, siłowni, ławek itp w kompleksie lasów bielawskich ma kosztować 1 289 000 zł. Za takim zagospodarowaniem terenów leśnych między osiedlami Na Skarpie, Bielawy-Grębocin i Kaszczorek opowiedziały się 2103 osoby.

Na ogół o wyborze konkretnego projektu decydowała liczba oddanych na niego głosów, w kilku przypadkach stało się jednak inaczej. Działo się tak wtedy, kiedy kwota przeznaczona na realizację przedsięwzięcia następnego w kolejce przewyższała środki, jakie zostały do rozdysponowania w puli osiedlowej.

- Wtedy do finału przechodził projekt z mniejszą liczbą głosów, ale za to tańszy - mówił podczas podsumowującej głosowanie konferencji prezydent Torunia Michał Zaleski.

Taka sytuacja pojawiła się na Bielawach. Do podziału było tu 357 495 zł, suma ta została podzielona między cztery przedsięwzięcia.

80 tys. zł będzie kosztowało ucywilizowanie parku między ul. Szczecińską, Krynicką i Koszalińską. Pojawią się tu alejki, ławki, kosza na śmieci i stanowiska do gry w szachy. Projekt poparło 1099 osób. Sto tysięcy więcej pochłonie budowa alejek na cmentarzu przy ul. Wymarzonej, za czym optowały 1062 osoby. 41 głosów mniej padło natomiast na pomysł zabezpieczenia ul. Szczecińskiej przy pomocy dwóch kamer miejskiego monitoringu, co ma kosztować 87 495 zł.

Dalej na liście znalazły się dwa projekty, których wartość przekraczała możliwe do wykorzystania środki. U zbiegu ulic Olsztyńskiej i Przeskok powstanie więc replika kamiennego kręgu, na którą głosowało co prawda tylko 237 osób, ale za to realizacja tego zadania pochłonie jedynie 10 tys. zł.

Na Rubinkowie do podziału było 369 277 zł. Mieszkańcy osiedla mogli głosować na osiem projektów, z których ostatecznie realizacji doczeka się pięć. Największe zainteresowanie wzbudził pomysł reanimacji boiska położonego między wieżowcem przy ulicy Rydygiera 19 i kościołem. Wymiana nawierzchni i montaż różnych przyrządów do ćwiczeń będzie kosztować 159 277 zł, głosowało za tym 1426 osób.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu Rubinkowo wzbogaci się też o dwie siłownie zewnętrzne. Pierwsza powstanie w rejonie budynku przy ul. Kasztanowej 31, druga - przy ulicy Dziewulskiego 26 i 28. Na każdy z tych projektów głosowało ponad 1200 osób, pierwsza siłownia będzie kosztowała 50 tys., druga - 40 tys. zł.

20 tys. zł więcej ma natomiast kosztować modernizacja placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim nr 11, tyle samo, co podobny zabieg na placu zabaw przy ul. Rakowicza 9. Ten ostatni projekt znowu dostał się do finału dzięki temu, że na realizację trzech innych znajdujących się wyżej na liście zabrakło pieniędzy.

Zwycięskie projekty z Kaszczorka i Skarpy przedstawimy w przyszłym tygodniu.

Osoby, które chciałyby ocenić realizację dotychczasowych edycji budżetu partycypacyjnego w Toruniu, mogą wypełnić ankietę, którą prowadzi w ramach programu Włącznik Obywatelski toruńska fundacja Stabilo. Link do ankiety znajduje się na stronie www.torun.pl.

(SZS)

(SZS)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.