Co w prawie piszczy

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
AG

Co w prawie piszczy

AG

Od przyszłego roku będzie opłata audiowizualna. Umowa musi być potwierdzona na piśmie. Posłowie zajmą się skargami wczesnych emerytek. Przyjęto ustawę o obrocie ziemią rolną.

* Wiceminister kultury Krzysztof Czabański zapowiedział, że składka audiowizualna, którą będziemy płacić od przyszłego roku, wyniesie od 12 do 15 zł miesięcznie.
Składka ta ma zastąpić abonament rtv. Będzie miała charakter powszechny, a podana kwota jest przewidywana na gospodarstwo domowe. Obecnie abonament rtv, który wynosi 22,70 zł miesięcznie, płaci tylko około 7 proc. obywateli.

* Jeżeli umowa o pracę nie będzie zawarta na piśmie (tylko np. ustnie), pracownik będzie musiał otrzymać na piśmie potwierdzenie warunków wcześniej zawartej umowy jeszcze przed dopuszczeniem do pracy – zakłada rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy, którym zajął się już Sejm.

Za brak pisemnego potwierdzenia warunków umowy przed dopuszczeniem pracownika do pracy, pracodawcy wymierzana będzie grzywna. Nowe przepisy mają wpłynąć na poprawę sytuacji nielegalnie zatrudnianych pracowników oraz ułatwić inspektorom pracy stwierdzanie takich przypadków.
Obecnie warunki wcześniej zawartej umowy o pracę należy potwierdzić pracownikowi w dniu podjęcia pracy. Podczas kontroli osoby, które takiej umowy nie mają, wskazywane są jako pracujące pierwszy dzień. W ocenie Państwowej Inspekcji Pracy tzw. syndrom pierwszej dniówki to najczęściej nieprawdziwa informacja, służąca pracodawcom do nielegalnego zatrudniania.

* W czasie sejmowych prac nad prezydenckim projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego posłowie mają też zająć się sprawą obniżania wysokości świadczeń wcześniejszym emerytom.

To efekt licznych skarg, jakie otrzymują posłowie w związku z obniżaniem przez ZUS wypłat emerytur osobom, które przeszły na wcześniejszą emeryturę przed 2013 rokiem. W sprawie tej grupy osób do Sejmu zwrócił się już także Rzecznik Praw Obywatelskich. Również związkowcy z NSZZ „Solidarność” oczekują, że problem wcześniejszych emerytów zostanie rozwiązany w prezydenckim projekcie ustawy obniżającej wiek. Dotyczy on głównie kobiet urodzonych w 1952 roku, które nie zdążyły złożyć wniosku o emeryturę w wieku powszechnym do końca 2012 roku, kiedy to obowiązywały stare, korzystniejsze przepisy.

* W minionym tygodniu Sejm przyjął ustawę o obrocie ziemią. Wcześniej posłowie zaakceptowali wszystkie siedem poprawek Senatu do tego projektu.

W wersji ostatecznie przyjętej przez parlament ustawa wstrzymuje sprzedaż państwowych gruntów na pięć lat z wyjątkiem nieruchomości do 2 hektarów oraz innych przeznaczonych np. na cele nierolne, takie jak budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe.
Dzięki jednej z poprawek Senatu, osoby niebędące rolnikami będą mogły kupować bez ograniczeń działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara.
Ustawa zakłada, że nabywcą ziemi rolnej może być jedynie rolnik indywidualny, który osobiście gospodaruje na gruntach do 300 hektarów, posiada kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od pięciu lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa.

AG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.