Co się dzieje w Tucholi? Przegląd najbliższych wydarzeń

Czytaj dalej
Fot. Janina Waszczuk
Marta Zalewska

Co się dzieje w Tucholi? Przegląd najbliższych wydarzeń

Marta Zalewska

Dyskusyjny Klub Filmowy, Mikołaje w TOK, darmowe porady prawne, czyli co ważnego dzieje się w Tucholi.

Chcemy miejsc parkingowych

Na ul. Pocztowej zostały zarezerwowane cztery miejsca przed starą komendą policji. Radna Barbara Grontkowska spytała, czy można je udostępnić dla mieszkańców, bo policja z nich już nie korzysta. - Przeanalizujemy tę sprawę - odpowiedziała Grażyna Śmieszek z urzędu. - To prawda, że policja przeniosła się, ale nadal dwa miejsca muszą zostać do ich dyspozycji, bo dowożą akta do prokuratury i petentów na przesłuchania i parkują tam.

Jeszcze dziś zgłoszenia

W niedzielę w godz. od 10 do 14 w Książnicy będzie kiermasz bożonarodzeniowy, a organizatorzy zachęcają wystawców do zgłaszania się. To dobry sposób na promocję i pokazanie swoich wyrobów. - Jeszcze dziś czekamy na zgłoszenia od twórców ludowych i innych organizacji - zachęcają w muzeum. - Czekamy.

Jutro o godz. 17 w TOK pierwsze spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego

To nowość w w Tucholi. Jak wiadomo, w mieście nie ma od dawna kina, a warto spotkać się i porozmawiać o starych lub najnowszych produkcjach filmowych.

Dlatego w Tucholskim Ośrodku Kultury chcą się zmierzyć z tematem. Proponują, aby zapisać się do DKF, ale pierwsze spotkanie jest jutro i warto zajrzeć tam, bo to będzie spotkanie organizacyjne. Każdy będzie mógł zaproponować, jak miałyby wyglądać następne spotkania i co chciałby zobaczyć w DKF lub o jakim filmie porozmawiać, a może chciałby polecić ciekawe filmy innym. - Zapraszamy. Jesteśmy otwarci, czekamy na propozycje od was. To wy zdecydujecie, jak formę przyjmą nasze spotkania DKF - zachęca Patrycja Walkowiak z TOK. - Jutrzejsze spotkanie będzie otwarte. Wiem, że młodzi mają głowy pełne pomysłów. Przyjdźcie i podzielcie się nimi. Nikt nikogo nie będzie krytykował. Każdą propozycję rozważymy i wspólnie zastanowimy się.

To już w piątek świetna zabawa

Tej imprezy nie możecie przegapić. Mikołaj wprawdzie przychodzi w niedzielę, ale w TOK rozbije kramik już w piątek. Od godz. 17 w całym domu kultury zaczerwieni się od św. Mikołajów.

Każdy znajdzie coś dla siebie. Będą występy i konkursy. Nie zabraknie pieczenia świątecznych ciasteczek, będzie okazja do rysowania, malowania, tańców, śpiewów i strojenia choinki.

Pewnie wzorem ubiegłych lat Śnieżynki będą pomagały napisać list do Mikołaja. Będzie można nauczyć się pakować pięknie prezenty, a ta umiejętność przed świętami się przyda. - Zapraszamy. Tu będzie się działo, każde dziecko znajdzie zajęcie dla siebie - zachęca Hanna Krueger z TOK. - Zachęcamy placówki do konkursu strojenia choinki, bo potem to drzewko będziecie mogli zabrać ze sobą.

Na pewno w piątek na imprezie „Kramik św. Mikołaja“ poczujecie magię świąt.

Bezpłatne rady, ale...

Od stycznia wchodzą przepisy zapewniające bezpłatną pomocy prawną mieszkańcom powiatu, ale określonej grupie.

I na starostwa spada ten obowiązek.

Ogłosili konkurs

Dlatego powiat ogłosił otwarty konkurs ofert na prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie od przyszłego roku. - Przepisy mówią, że w naszym powiecie muszą być dwa punkty porad prawnych - mówi Maciej Korda, sekretarz w starostwie. - Jeden punkt będzie w Ośrodku Pomocy Społecznej w Tucholi i tam prawnik będzie udzielał porad codziennie w godz. od 13 do 17.

Drugi punkt będzie natomiast ruchomy, codziennie porady będą w innej gminie. - Tak ustaliliśmy z wójtami, że przez cztery godziny prawnik będzie codziennie w innej gminie. 15 grudnia wyłonimy organizację, która zapewni porady prawne w terenie - dodaje Korda. - wkrótce zdecydujemy, kto będzie udzielał porad w OPS. Dostaliśmy wykaz prawników i adwokatów z Okręgowej Rady Adwokackiej i po przeprowadzeniu rozmów z nimi zdecydujemy.

Powiat nie płaci

Koszty organizacji porad prawnych spadają na wojewodę, bo jest to program rządowy. - To nie są porady dla wszystkich mieszkańców, skorzysta pewna grupa, ale cały czas w OPS były bezpłatne porady. Zobaczymy, jak to się sprawdzi w praktyce - dodaje sekretarz. na starostwo spada ten obowiązek.

Marta Zalewska

Ludzie na całym świecie zadają wujkowi Google ponad 87 miliardów zapytań miesięcznie. W codziennej pracy staram się, by polscy internauci na te najważniejsze z nich znaleźli odpowiedź w moich tekstach. Na bieżąco śledzę również i opisuję wydarzenia z województwa kujawsko-pomorskiego: Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i innych, mniejszych miejscowości. Przygotowuję także materiały, które odpowiadają na trendy w social mediach. Wśród artykułów mojego autorstwa znajdziecie zarówno takie, które dotykają poważnej problematyki: zmian w prawie, kwestii społecznych, zdrowia, czy osiągnięć naukowych, jak i te bardziej rozrywkowe: relacje podróżnicze, ciekawostki kulinarne, śmieszne filmiki i memy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.