Co Piotr Grzywacz ma w swoich zbiorach

Czytaj dalej
Fot. Jóżef basta
Janina Waszczuk

Co Piotr Grzywacz ma w swoich zbiorach

Janina Waszczuk

Do końca roku można oglądać niezwykły zbiór tucholanina Piotra Grzywacza pod nazwą „Echo rogów myśliwskich“. Warto go zobaczyć.

Ma naprawdę imponujący zbiór i chce się z innymi podzielić swoją kolekcją. Piotr Grzywacz zbiera nie tylko plakaty, ale rogi myśliwskie, odznaki, pocztówki medale i znaczki. - Zebrane plakaty są dla mnie nie tylko pamiątką, ale jest to także udokumentowana historia rozwoju sygnalistyki i myślistwa w Polsce - opowiada Piotr Grzywacz. - Wystarczy się dobrze przyjrzeć i widać to doskonale. Od 1983 r. przez dziesięć lat festiwale sygnałów i muzyki myśliwskiej były organizowane tylko w Tucholi, dopiero potem w innych miejscach w Polsce.

Zbiory tucholanina są bardzo obszerne, nigdzie nie były do tej pory w całości prezentowane.

- Pierwsze moje pytanie, gdy przyjeżdżam na festiwal, brzmi: Czy jest plakat? Mam specjalne duże koperty i tak je przewożę w dobrym stanie. Sto sztuk plakatów jest na ścianach, a drugie tyle mam złożonych - dodaje Grzywacz. - Myślę, że teraz po raz pierwszy niektórzy zobaczyli moją kolekcję i będą zainteresowani, abym pokazał swoje zbiory na różnych imprezach.

Piotr Grzywacz to człowiek instytucja, ma ma sporo funkcji, jest też nauczycielem w Technikum Leśnym. Ma dwóch synów, którym też zaszczepił pasję do muzyki myśliwskiej. Bardzo dużo podróżuje po kraju i za granicą z zespołem „Jenot“, ale także jako juror.

Koledzy po fachu, którzy byli obecni na wystawie, zwrócili uwagę na to, że warto te zbiory skatalogować.

- Kto pamięta, kiedy były festiwale, spotkania, koncert i konkursy. A te plakaty tworzą wspaniałą dokumentację - dodaje sygnalista. - Pokazałem na wystawie nie tylko plakaty, ale także peleryny i rogi myśliwskie. To jest moja pasja i cząstka życia.

Pomysł urządzenia takiej wystawy, z pewnością pierwszej w Polsce, zrodził się na bazie trzech jubileuszy, z którymi Grzywacz jest związany.

27 grudnia warto obejrzeć w programie II TVP audycję „Ostoja“. Właśnie tam Piotr Grzywacz zaprezentuje swoje zbiory oraz będą migawki z wernisażu wystawy w TOK.

Janina Waszczuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.