Co na Dzień Matki? Głównie kwiaty [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Małgorzata Stempinska

Co na Dzień Matki? Głównie kwiaty [infografika]

Małgorzata Stempinska

Niemal połowa z nas w ten sposób chce obdarować swoje mamy. Nie zapominamy też o... teściowych

- Choć mam już prawie 50 lat i sama jestem mamą, to Dzień Matki jest dla mnie jednym z najważniejszych świąt w roku - przyznaje Marzena Słupska z Białych Błot. - Moja ukochana mamusia w lipcu skończy 80 lat. Co roku, z bratem, 26 maja kupujemy jej duży bukiet trzydziestu czerwonych róż. Mama je uwielbia. To taka nasza tradycja na Dzień Matki. Raz się wyłamaliśmy i kupiliśmy toster, bo mama wspominała, że jej się zamarzył. Ucieszyła się, ale delikatnie zasugerowała, żebyśmy wrócili jednak do tych czerwonych róż - opowiada ze śmiechem nasza Czytelniczka.

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Ipsos na zlecenie wonga.com wynika, że niemal połowa z nas uważa, że Dzień Matki jest najważniejszym i najbardziej wzruszającym świętem w roku! 38 proc. badanych twierdzi, że 26 maja kupuje mamie wymarzony prezent.

Co ciekawe, Polacy pamiętają również o swoich teściowych. 16 proc. osób biorących udział w ankiecie wyznało, że w Dniu Matki najbardziej obawia się, że będzie musiało kupić kwiaty swojej „drugiej mamie”.

Co więcej, wyniki badania potwierdzają stereotyp, że to mężczyźni częściej boją się swojej teściowej niż kobiety. Do niepokoju przed spotkaniem z teściową przyznało się bowiem 21 proc. panów i tylko 10 proc. pań.

Jakie prezenty są najpopularniejsze?Okazało się, że najlepszym pomysłem na prezent dla mamy są kwiaty. Na drugim miejscu uplasowała się personalizowana biżuteria, czyli bransoletka z wygrawerowanymi życzeniami albo medalik ze zdjęciem. Kolejne miejsca w rankingu zajęły: voucher do SPA, zaproszenie do restauracji oraz książka.

Co na Dzień Matki? Głównie kwiaty [infografika]

Zdecydowana większość z nas, bo aż 74 proc., na prezenty z okazji Dnia Matki planuje w tym roku przeznaczyć nie więcej niż 100 zł. Jedna piąta ankietowanych zamierza z tej okazji wydać pomiędzy 100 a 300 zł, a jedynie 5 proc. myśli o kwotach powyżej 300 zł.

O tym, że Dzień Matki pozwala nieźle zarobić, przekonuje właścicielka budki z kwiatami na placu Wolności w Bydgoszczy. - To dla mnie jeden z najlepszych dni roku. Nie ma bliższej nam osoby niż mama. Każdy o niej pamięta. Tulipany i róże tego dnia idą jak ciepłe bułeczki. Wiele osób, zwłaszcza młodych, kupuje też gotowe bukiety. Równie duży utarg mam tylko w walentynki i w dzień przed oraz w dzień zakończenia roku szkolnego - słyszymy.

Przed 26 maja bardzo dobrze sprzedają się też kosmetyki. - Klienci w naszych drogeriach z okazji Dnia Matki najchętniej kupują perfumy i wody toaletowe. Z kosmetyków dużą popularnością cieszą się kremy do twarzy. Często wybierane są także pudry, cienie do powiek i pomadki. Mamy również zestawy bransoletek „Mammy and me”, czyli bransoletki dla mamy i córki. Po nie klientki również chętnie sięgają - informuje Jakub Jankowski, specjalista ds. public relations w Rossmannie.

W tych dniach popularnością cieszą się też książki. - Wielu klientów w prezencie dla mamy kupuje ostatnią książkę zmarłej niedawno Marii Czubaszek „Nienachalna z urody”. Hitem jest też nowość autorstwa Katarzyny Grocholi zatytułowana „Przeznaczeni” - mówi pracownica jednej z toruńskich księgarni.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.