Co i ile wolno przywieźć z podróży

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Kaśka Borek

Co i ile wolno przywieźć z podróży

Kaśka Borek

Warto to wiedzieć, bo nie wszystko możemy przywieźć do kraju. Poznaj przepisy celne i dewizowe.

Podczas wakacji formalności urzędowe to pewnie ostatnia rzecz, o jakiej mamy ochotę myśleć. Tyle że z zagranicznego wyjazdu, niestety, nie wszystko i nie w każdej ilości można przywieźć do domu.

Co jest zwolnione z podatku VAT

Zakupione poza granicami Unii Europejskiej upominki, przywożone w bagażu osobistym podróżnych, są zwolnione z podatku VAT. Ale tylko wówczas, gdy ich:
a) ilość oraz rodzaj wskazują na przywóz o charakterze niehandlowym, oraz
b) wartość nie przekracza kwoty wyrażonej w złotówkach odpowiadającej równowartości:

To trzeba wiedzieć!

1. Przywóz napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, zwolniony z podatku VAT, podlega też jednak ograniczeniom ilościowym. Dodatkowo podróżny, który je przywozi, musi mieć ukończone 17 lat.
2. Gdy mówimy o przywozie o charakterze niehandlowym, trzeba mieć na myśli towary przywożone okazjonalnie oraz przeznaczone na własny użytek podróżnego, jego rodziny lub na prezenty.

Zwolnione z należności celnych przywozowych

Istnieją też normy ilościowe i wartościowe towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnych przyjeżdżających z państw trzecich (spoza UE), które są zwolnione z należności celnych przywozowych.

Zwolnione są w transporcie:

Do tego nie wlicza się jednak wartości:

Są też inne ograniczenia

Przywóz wielu towarów z krajów trzecich na obszar celny Wspólnoty Europejskiej uzależniony jest od spełnienia dodatkowych – poza formalnościami celnymi – wymagań.
Chodzi tutaj na przykład o obowiązek przeprowadzenia kontroli granicznej przez wyspecjalizowane służby (choćby sanitarne czy weterynaryjne itp.) oraz konieczność posiadania określonych prawem dokumentów (zezwoleń, licencji, certyfikatów).
W szczególności ograniczenia te obejmują między innymi żywność, produkty lecznicze, zwierzęta, rośliny, ale także okazy gatunków zagrożonych wyginięciem. O tym ostatnim punkcie szczególnie musimy pamiętać. Zdarza się bowiem tak, że chcąc przywieźć do domu oryginalną pamiątkę z egzotycznego kraju, nieświadomie narażamy się na problemy prawne.

Nie tylko skóry krokodyla nie przywiezie luby

Nie należy kupować i przewozić przez granicę (nie mając wydanych wcześniej odpowiednich zezwoleń i świadectw) między innymi:

Źródło: Ministerstwo Finansów

Ważne informacje:

Przepisy. Gdy przywozimy produkty lecznicze
Przywóz wielu towarów z krajów trzecich na obszar celny Wspólnoty Europejskiej uzależniony jest od spełnienia dodatkowych, poza formalnościami celnymi, wymagań. Dotyczą one m.in. produktów leczniczych. Dopuszczalne jest przywiezienie pięciu najmniejszych opakowań danego produktu leczniczego, niezbędnego podróżnemu. Nie dotyczy to jednak środków odurzających i substancji psychotropowych, które mogą być przywożone wyłącznie na podstawie specjalnego zaświadczenia. Aby skorzystać z możliwości przywiezienia pięciu najmniejszych opakowań, powinniśmy mieć je przy sobie (np. w bagażu). Nie ma możliwości, aby te produkty przesłać za pośrednictwem poczty bądź kuriera.

Prawo. Ograniczenia dotyczące żywności
Przywóz żywności z krajów trzecich na obszar celny Wspólnoty Europejskiej podlega ograniczeniom. Nie wszyscy mamy tego świadomość, ale żywność pochodzenia zwierzęcego (jak na przykład wyroby mięsne oraz te zawierające mleko) podlega szczególnym ograniczeniom przewozowym. W przypadku ruchu podróżnych przywóz takiej żywności jest zakazany! Osoby przywożące ze sobą produkty mięsne i mleczarskie muszą umieścić je w specjalnych pojemnikach, które są na przejściach granicznych.
Żywność pochodzenia niezwierzęcego zwolniona jest z obowiązku przeprowadzenia granicznej kontroli sanitarnej. Ale tylko wówczas, gdy jest przywożona w ilościach wskazujących na niehandlowy charakter przywozu. To znaczy na własne potrzeby.

Prawo. Gdy chcesz pojechać z pupilem
Zwierzęta domowe towarzyszące podróżnym (psy, koty, fretki, w liczbie nieprzekraczającej pięciu sztuk zwierząt) mogą być przywożone do Polski, pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz wywożone poza UE na specjalnych warunkach. Szczegółowe informacje dotyczące warunków przewozu zwierząt domowych znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii: www.wetgiw.gov.pl.

Warto wiedzieć:

Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe
Przywóz zwolniony z podatku VAT ogranicza ilość. Przywóz napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych zwolniony z podatku VAT podlega ograniczeniom ilościowym.
Napoje alkoholowe:

Wyroby tytoniowe przywożone w transporcie lotniczym lub morskim:

Wyroby tytoniowe przywożone w transporcie innym niż lotniczy lub morski:

Zwolnione z należności celnych przywozowych
Wyroby tytoniowe przywożone w transporcie lotniczym lub morskim:

Wyroby tytoniowe przywożone w transporcie innym niż lotniczy lub morski.

Zwolnienie w ramach tych norm można stosować do dowolnego połączenia wyrobów tytoniowych – pod warunkiem że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 proc. Towary może przewozić podróżny, który ukończył 17 lat.

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.