Co chcecie zobaczyć? Podpowiadajcie!

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Bartniak
Agnieszka Romanowicz

Co chcecie zobaczyć? Podpowiadajcie!

Agnieszka Romanowicz

Rozmowa ze Zbysławem Budzyńskim, współorganizatorem dwóch spacerów po Świeciu.

- W weekend szykuje się niezwykła gratka dla osób zainteresowanych Świeciem. Wiadomo, że będziecie się przyglądać pracy mundurowych. Czy może pan uchylić rąbka tajemnicy?
- Zwiedzimy komendy policji, straży pożarnej i straży miejskiej. Policjanci pokażą nam swój sprzęt, strażnicy podobnie. Najbardziej interesuje nas monitoring. Jak wygląda taki obraz? Ile jest w Świeciu kamer? Strażacy przyjmą nas w starej komendzie przy ul. Laskowickiej i jeśli pozwoli pogoda, udamy się też na plac budowy nowej. To wszystko w sobotę, a w niedzielę ruszamy na teren jednostki wojskowej. Zgłębimy jej historię pod okiem człowieka, który służył w niej przez wiele lat.

- Wejdziecie do schronów?
- Schrony pod jednostką zostały zagospodarowane w ramach rewitalizacji koszarowców, nie ma czego oglądać. Mamy interesujący schron przy Nowym Szpitalu z okresu I wojny światowej. Obecnie jest zamknięty, bo obok trwa budowa remizy. Słyszałem, że strażacy mają go objąć opieką, a nawet wyposażyć. Zapowiada się ciekawa atrakcja na terenie Świecia.

- Oficjalnym powodem organizacji obu spacerów jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Czy oznacza to także otwarcie sezonu turystycznego w Świeciu?
- Decyzja o ustanowieniu 21 lutego Międzynarodowym Dniem Przewodnika Turystycznego zapadła na Cyprze, gdzie temperatura w lutym jest znacznie wyższa niż w Polsce. Obchodzimy to święto, ale większość spacerów odbywa się od wiosny do jesieni. W tym roku będzie podobnie.

- Czego możemy się spodziewać w tym sezonie?
- Chcemy zwiedzać zakłady pracy. Mamy już zgodę na wizytę w wodociągach, jesteśmy ciekawi, jak wygląda praca w takim miejscu. Ile wody zużywamy w Świeciu? Jak oczyszczają ścieki? To będzie okazja do zadawania takich pytań. Wybieramy się też do sortowni odpadów w Sulnówku, do mleczarni, młynów, a w połowie roku możemy zwiedzić firmę Bart w Sulnowie. Jesteśmy już po rozmowach w tej sprawie.

- Ciekawym miejscem pracy, ważnym dla historii miasta, jest szpital psychiatryczny. Czy tam również się wybieracie?
- Byliśmy w ubiegłym roku z okazji 160-lecia tej placówki. Oprowadzał nas pracownik dobrze znający jej historię. To było wyjątkowe wydarzenie i możemy je powtórzyć, o ile będzie taka wola mieszkańców. Każdemu wolno podrzucać nam pomysły.

Zapisy na sobotni i niedzielny spacer kończą się dziś.

Ale przyjmiemy każdego, kto w sobotę stawi się na Dużym Rynku o godz. 15, a w niedzielę o 10. Zapisy (pod nr tel. 52 562 73 71 i 795 120 884) są po to, żeby nie zabrakło nam gadżetów, które z okazji święta przewodników otrzymamy z urzędu marszałkowskiego, urzędu miasta i starostwa powiatowego. Jeśli ktoś się nie zapisze, może ominąć go prezent, ale na spacer na pewno go zabierzemy. Zapraszam nie tylko miłośników Świecia, ale też całe rodziny. Jest okazja poznać miasto z innej strony. Zachęcam do zabrania dzieci, powinny być zadowolone.

Agnieszka Romanowicz

Bardzo lubię pisać i jestem wyczulona na krzywdę - to główne powody, dla których zostałam dziennikarką. Na co dzień piszę o wszystkim, a moje działki w „Gazecie Pomorskiej” to zdrowie psychiczne, uchodźcy, gaz łupkowy i pszczelarstwo. Interesuję się architekturą i kocham wieś.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.