Cieplej - znowu remontują drogi w Bydgoszczy

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Agata Kozicka

Cieplej - znowu remontują drogi w Bydgoszczy

Agata Kozicka

Już wkrótce przetarg na Kujawską w Bydgoszczy. Pan Zdzisław, nasz Czytelnik już się obawia, że będą opóźnienia.

- Planowany jest remont ronda Kujawskiego. Duża inwestycja – przypomina pan Zdzisław ze Wzgórza Wolności. - A że pogoda sprzyja, to zastanawiam się, dlaczego drogowcy już nie zabierają się za roboty. Nie mówię, żeby rozkuwali drogi, ale może jakieś prace przygotowawcze, ogarnięcie placu budowy, zwiezienie materiałów. Wszystko, co pozwoli potem sprawnie przeprowadzić remont.

Chodzi naszemu Czytelnikowi o to, by utrudnienia dla aut i pieszych trwały jak najkrócej, ale też o coś innego. - Może gdyby już teraz zacząć działać, to uniknęłoby się potem opóźnień. Ostatnio przecież kilka inwestycji przekroczyło terminy wykonania. To ja polecam już rozpoczynać.

- Niestety, nie jest to możliwe. To nie my, nie zarząd dróg wykonuje inwestycje. My mamy wprawdzie ekipy interwencyjne, ale nawet łatanie dziur zlecamy w ramach przetargu zewnętrznej firmie – wymienia Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. - A jeśli chodzi o inwestycję na Kujawskiej, to nie mamy jeszcze nawet wyłonionego wykonawcy inwestycji, który jest zawsze odpowiedzialny za te wszystkie prace przygotowawcze.

Co więcej, nie ogłoszono jeszcze przetargu na wykonanie modernizacji ul. Kujawskiej wraz z przebudową rond Bernardyńskiego i Kujawskiego. - Czekamy na ZRID czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Kiedy już je będziemy mieli, a podejrzewam, że do końca miesiąca powinno to się stać, to zaraz potem ogłosimy przetarg - zdradza rzecznik.

Ile potrwa procedura przetargowa? - Trudno powiedzieć, mogą być odwołania. Mam nadzieje, że jeszcze wiosną inwestor rozpocznie działania na placu budowy – dodaje Kosiedowski.

Na Glinki wchodzi Eurovia

Na prace w okolicach ronda Kujawskiego zatem jeszcze poczekamy. Inwestycje niezakończone w ubiegłym roku już się rozpoczęły bądź stanie się to lada dzień. I tak Eurovia w weekend rozpocznie dokańczanie remontu na ul. Glinki (od Szpitalnej w kierunku Parku Przemysłowego).

Roboty ziemne na Wąbrzeskiej

Roboty na powrót ruszyły na ulicy Wąbrzeskiej. - Wykonawca w tej chwili prowadzi prace na odcinku od ulicy Dalekiej do al. Jana Pawła II - podaje Kosiedowski. - Przypominamy, że ten fragment ulicy został wyłączony z ruchu. Do tej pory została sfrezowana stara nawierzchnia bitumiczna. Rozbierana jest poprzednia podbudowa jezdni, wykonana z kamienia wapiennego. Prowadzone są roboty ziemne. Ustawiono krawężniki po stronie południowej.

Wykonawca robót, żeby nie odciąć dojazdu do ul. Dalekiej, na skrzyżowaniu z ul. Wąbrzeską prowadzi roboty połówkowo. - Wykonał na połowie skrzyżowania podbudowę tłuczniową, po której poprowadzony został ruch pojazdów - wyjaśnia rzecznik.

Na odcinku od ul. Dobrzyńskiej do ul. Dalekiej budowane są chodniki oraz wjazdy do posesji. Jednocześnie prowadzone są prace porządkowe i wykończeniowe, polegające na docinaniu i uzupełnianiu kostek betonowych oraz uzupełnianiu ścieków przykrawężnikowych. Zakończenie wszystkich prac zaplanowane jest na koniec kwietnia br.

Na budowie ulic na osiedlu Eskulapa wykonawca robót zaplanował na najbliższe dni m.in. przeprowadzenie prac przy wykończeniu sieci kanalizacji deszczowej na ulicy Matki Teresy z Kalkuty.

- W tej chwili buduje sieć dla oświetlenia ulicznego. Rozpoczął kolejne roboty ziemne, brukarskich. Od 16 marca rozpocznie układanie najpierw warstw konstrukcyjnych jezdni, a następnie warstwy bitumicznej - informują drogowcy.

Budują już ścieżkę rowerową i chodniki

Rozpoczęły się również prace przy budowie ścieżki rowerowej i chodników. Na ulicach Trybowskiego i Jasinieckiej trwają prace brukarskie i budowa studni. Kostka kamienna zostanie ułożona na pierścieniach rond oraz wyspach dzielących.

Agata Kozicka

Zajmuję się w pracy tematyką drogową, komunikacją, transportem - drogowym, kolejowym i lotniczym. Jestem poza tym miłośniczką roweru, ekologicznego i zdrowego (co zwykle idzie w parze) stylu życia i też o tych sprawach piszę dla Gazety Pomorskiej. A do tego od dzieciństwa fotografuję i również w ten sposób relacjonuję wydarzenia. Kocham Bydgoszcz, moje miasto rodzinne, chociaż uwielbiam podróżować! I wprawdzie ciągle coś drażni mnie w Bydgoszczy, widzę, że czegoś tu brakuje, że czasem wkurza mnie, że tutaj "para idzie w gwizdek", to z końca świata wrócę i tak do Bydgoszczy!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.