Daniel Dreyer

Ciepła woda w kranie od dziś jest droższa

Marek Tołkacz, prezes grupy OPEC: - To podwyżka malutka. Fot. archiwum Marek Tołkacz, prezes grupy OPEC: - To podwyżka malutka.
Daniel Dreyer

W życie wchodzą nowe stawki za ciepło. A dokładnie za jego przesył. Podwyżka nie jest duża: wyniesie niespełna 1 proc., choć grudziądzki OPEC chciał ok. 3 proc.

Ciepło produkowane przez spółkę OPEC-Ineko nie zdrożało. Wyższe są jednak stawki za jego przesył, którym zajmuje się spółka OPEC-System. Podwyżka wyniesie 0,96 proc.

- To podwyżka malutka, o charakterze korekcyjnym - mówi Marek Tołkacz, prezes grupy OPEC.

Jak ten wzrost opłat przełoży się na portfele mieszkańców?

- Według naszych szacunków, obliczonych dla mieszkania o powierzchni 53 metrów kwadratowych, podwyżka cen przesyłu ciepła spowodowała wzrost opłat o wysokości od 54 do 71 groszy na mieszkanie miesięcznie - mówi Magdalena Zygmunt, rzeczniczka prasowa Spółdzielni Mieszkaniowej. To ta administracja jest jednym z największych klientów grudziądzkiej ciepłowni.

Nowe, wyższe stawki zostały uwzględnione już w sierpniowych opłatach czynszowych lokatorów SM.

Nowe stawki zatwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Są kompromisem, bo początkowo OPEC wnioskował o możliwość podniesienia opłat o około 3 proc. Na to jednak URE się nie zgodził.

- Mamy uzasadnienie kosztowe dla wprowadzenia 3-procentowej podwyżki, ale wymagałoby to skierowania sprawy do sądu. Ciągnęłoby się to latami... Zostaliśmy przy niespełna procencie - mówi prezes Tołkacz.

Niższa niż zakładano podwyżka oznacza mniejsze wpływy do spółki OPEC-System, która ma poważne plany inwestycyjne. Czy będzie trzeba zrezygnować z ich realizacji?

- Poradzimy sobie - przekonuje Grzegorz Przekaziński, prezes OPEC-System. Ta spółka zamierza w najbliższych latach zmodernizować stare sieci ciepłownicze na osiedlach Kopernika oraz Mniszek. Na Strzemięcinie natomiast chce zlikwidować wymienniki grupowe i zastąpić je indywidualnymi.

- To poważne inwestycje, na których realizację chcemy pozyskać unijne wsparcie. Przygotowujemy się do startu w konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Czas na złożenie aplikacji mamy do września - mówi prezes Przekaziński.

Przy unijnym wsparciu w ostatnich latach OPEC wymienił m.in. magistralę ciepłowniczą prowadzącą na Strzemięcin. Dzięki temu niebawem znikną stare naziemne rury biegnące wzdłuż linii kolejowej od ul. Kasprowicza do Południowej.

Daniel Dreyer

Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem jako student-praktykant, w grudziądzkim oddziale "Gazety Pomorskiej". I z nim jestem związany do dziś, od 1 października 2005 roku jako kierownik redakcji. Tematyka jaką podejmuję to sprawy bliskie mieszkańcom Grudziądza i okolic: to, co napełnia ich obawami albo daje nadzieję, to co ich smuci albo cieszy, to z czego są dumni albo... co wymaga zmiany, aby się nie wstydzić. Dziennikarstwo postrzegam jako misję, którą jest nie tylko stawianie pytań, ale szukanie odpowiedzi. Prywatnie jestem fanem różnorodnej, ale tylko dobrej muzyki, miłośnikiem górskiej turystyki i bardzo początkującym żeglarzem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.