Chwieje się system zbudowany na zaufaniu strażaków do siebie

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Maciej Czerniak

Chwieje się system zbudowany na zaufaniu strażaków do siebie

Maciej Czerniak

Pierwsza jednostka OSP wystąpiła z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jej prezes mówi, że chodzi o relacje z zawodowcami z PSP i windowane w nieskończoność wymagania.

- Problem leży w traktowaniu nas przez struktury Państwowej Straży Pożarnej w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego - mówi Wojciech Szulc, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchym Lesie w Wielkopolsce. - Mamy nieustannie narzucane pewne wymogi, których nie jesteśmy w stanie realizować. To choćby obowiązek dotarcia na miejsce zdarzenia o każdej porze dnia i nocy w czasie pięciu minut. Ale my przecież jesteśmy ochotnikami, nasi strażacy pracują. Nikt nie zwolni druha strażaka z pracy na czas interwencji. Jego firma nic z tego nie będzie miała. Musimy mieć 20 strażaków w wieku między 18 a 45 lat w ciągłej gotowości. To jest nie do zrealizowania, bo prawie wszyscy pracują. OSP jest traktowane przez PSP jako pododdział utrzymywany przez gminę i mający spełnić takie warunki jak zawodowcy.

Szulc nie ukrywa, że chodzi też o pieniądze: - Jednostki spoza KSRG mają lepsze finansowanie.

Więcej o współpracy OSP i PSP w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.