Chorzowska rzeźnia to ruina. Naprawdę nic nie da się z tym zrobić?

Czytaj dalej
Fot. tos
Olga Krzyżyk

Chorzowska rzeźnia to ruina. Naprawdę nic nie da się z tym zrobić?

Olga Krzyżyk

Zabytkowa rzeźnia w Chorzowie to obecnie ruina. Od lat kompleks stoi i niszczeje. W zeszłym roku zawalił się nawet dach i ściana obiektu.

Stos ruin, rozrzucone cegłówki, wystające pręty, gruzowisko. To widać patrząc na dawny kompleks rzeźni miejskiej przy ulicy Krakusa w Chorzowie. Zabytkowa rzeźnia uruchomiona została w 1901 roku, wtedy była jednym z największych zakładów przetwórstwa mięsa na Górnym Śląsku.

Wiele budynków kompleksu chorzowskiej rzeźni w 1985 r. wpisano do rejestru zabytków. W rejestrze znalazły się w m.in. ceglane hale uboju, warsztat i pralnia, a także ogrodzenie wraz z bramą i portiernią, budynek biurowy, magazyn siana i zboża, budynek dyrekcji i budynek księgowości z 1901 i inne.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.