Choroby na... końcu języka

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Patrycja Wacławska (opr.)

Choroby na... końcu języka

Patrycja Wacławska (opr.)

Nierówna, chropowata powierzchnia języka ułatwia zaleganie mikrobom, ale także utrudnia higienę.

Nawet jeśli regularnie używasz nici dentystycznej, a Twoje zęby aż lśnią od czystości, to nadal w Twoich ustach grasują miliony bakterii – przyczyna nieświeżego oddechu, a także czynnik ryzyka chorób jamy ustnej oraz całego organizmu. Nic dziwnego, jeśli zapominasz o bardzo ważnej sprawie – higienie języka. Pomijasz język? Ryzykujesz – alarmują stomatolodzy.

Bakterie na językach

Szacuje się, że w naszej jamie ustnej żyje 20 mld bakterii, które wciąż się mnożą. Wystarczą 24 godziny bez szczotkowania, by w przełykanej ślinie liczba ta wzrosła do 100 mld. To one są źródłem m.in. białego nalotu na języku oraz najczęstszym powodem nieświeżego oddechu.

Bakterie żyją nie tylko na zębach, ale także na błonie śluzowej jamy ustnej, dziąsłach, wewnętrznej stronie policzków oraz – oczywiście – na powierzchni języka. Jego nierówna, chropowata powierzchnia ułatwia zaleganie mikrobom, ale także utrudnia jego higienę. Nieoczyszczany język to, wbrew pozorom, generator wielu nieprzyjemnych dolegliwości, a więc podejmując ten niewielki przecież wysiłek, zyskujemy bardzo wiele – mówi lek. stom. Dorota Stankowska, autorka poradnika „Bądź bystry u dentysty”.

Choroby na... końcu języka
INFOGRAFIKA:TOMASZ FRĄCZEK, FOT. 123rf

Korzyści ze skrobania języka

Czysty język – zdrowy organizm

Specjaliści przekonują, że do codziennej rutyny warto dodać czyszczenie języka dwa razy dziennie, warto także stosować probiotyki, które utrzymają równowagę dobrych bakterii. Jak czyścić język? – O język możemy dbać na wiele sposobów m.in. szczoteczką z powierzchnią czyszczącą język, specjalną szczoteczką do jego mycia oraz za pomocą skrobaka do języka. Jest to bardzo proste i zajmuje tylko kilka sekund, a pomaga usunąć nalot, w którym gromadzą się miliony bakterii. Dodatkowo możemy stosować płyny do płukania, najlepiej te bez alkoholu, ponieważ ten może wysuszać śluzówkę języka – wyjaśnia stomatolog.

Ważna jest nie tylko higiena języka, ale także obserwacja jego wyglądu. Była to znana prawda już w starożytności. Grecki uczony Teofrast wierzył, że medycy mogą rozpoznać schorzenie za pomocą... języka. W dalszym ciągu jest on cenną wskazówką w badaniu pacjenta.

Autor: Patrycja Wacławska (opr.), 60plus.tygodnik@polskapress.pl

Patrycja Wacławska (opr.)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.