Chojniczanie ze Złotymi Krzyżami Zasługi

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Knitter
Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Chojniczanie ze Złotymi Krzyżami Zasługi

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

W piątek w ratuszu Złote Krzyże Zasługi odebrali dwaj weterani walk o Polskę - Józef Gronalewski oraz Władysław Cupa. Byli bardzo wzruszeni.

- Nie spodziewałem się, że władze jeszcze o nas pamiętają. To dla mnie ważny dzień - powiedział Józef Gronalewski, który razem z Władysławem Cupą odebrali Złote Krzyże Zasługi nadane przez prezydenta Polski.

Złote Krzyże Zasługi za walkę dla i za Polskę Józef Gronalewski i Władysław Cupa odebrali w piątek w chojnickim ratuszu. Wręczyli im je Jan Ciechanowski, kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie oraz płk Mirosław Demediuk, naczelnik wydziału odznaczeń i mianowań Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Nie spodziewałem się, że władze jeszcze pamiętają o naszych zasługach i walce za ojczyznę - przyznał wzruszony 92-letni Józef Gronalewski. - Nigdy bym się nie spodziewał, że doczekam takiej chwili. To na pewno ważny dla mnie dzień.

Również wzruszony był 90-letni Władysław Cupa, który dokładnie pamięta czasy walki. - Było niebezpiecznie - wspomina. Wie, co mówi, działał bowiem m.in. jako saper.

Obaj reprezentowali m.in. I Dywizję Pancerną, jedną z lepszych jednostek II wojny światowej.

- To wielkie wzruszenie, że możemy w tak symboliczny sposób podziękować naszym bohaterom, weteranom walk za wolną i demokratyczną Polskę - powiedział Jan Ciechanowski, kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie. - W wielu krajach walczyliście i wiele państw pamięta waszą walkę. To wam zawdzięczamy to, co dzisiaj mamy.

Na uroczystości nie zabrakło najbliższej rodziny obu bohaterów. To bez wątpienia był wzruszający moment i żywa lekcja historii oraz poświęcenia dla kraju. Dziś takich ludzi jest coraz mniej.

Aleksander Knitteraleksander.knitter@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.