Aleksander Knitter

Chojnice i Człuchów razem o Niemczech

Uczniom z Technikum nr 2 gratuluje konsul Cornelia Pieper. Fot. Aleksander Knitter Uczniom z Technikum nr 2 gratuluje konsul Cornelia Pieper.
Aleksander Knitter

Tym razem to Chojnice były gospodarzem turnieju wiedzy o kulturze Niemiec. Rok temu to sąsiedzi z Człuchowa organizowali finał tej imprezy.

Po raz drugi sprawdzono wiedzę uczniów z naszego regionu o Niemczech, mieszkańcach sąsiedniego kraju i kulturze tego kraju. Konkurs zainicjowało Stowarzyszenie na rzecz Lokalnej Przedsiębiorczości w Chojnicach z Mirosławem Andraszczykiem na czele. Włączyli się dom kultury z Człuchowa, a w Chojnicach Technikum nr 2 oraz inne szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne - Gimnazjum nr 2 oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Jeden z konkursów przeprowadził też dom kultury z Człuchowa. Konkursy były przeprowadzone w przyjaznej formie, czyli poprzez muzykę, plastykę czy teatr.

Czwartkową galę finałowa turnieju oraz rozdanie nagród dla laureatów zorganizowało Chojnickie Centrum Kultury, gdzie na deskach pojawili się laureaci i wyróżnieni wszystkich pięciu konkursów - małych form teatralnych, piosenki niemieckiej, plastycznego, literackiego oraz również realioznawczego.

- Każdy z konkursów skierowany był do innej grupy uczestników, począwszy od szkół podstawowych, poprzez gimnazja, aż po szkoły ponadgimnazjalne - wyjaśnia Kamil Trzebiatowski, dyrektor Technikum nr 2 w Chojnicach. Jego szkoła zorganizowała dla chętnych szkół Konkurs Małych Form Teatralnych.

Jednym z patronów imprezy była konsul Republiki Federalnej Niemiec z Gdańska Cornelia Pieper. Najpierw poinformowała o smutnej wieści, gdyż tego dnia zmarł właśnie w wieku 87 lat Hans Koschnick, wieloletni prezydent Senatu Bremy, czyli burmistrz tego miasta, a także poseł Bundestagu. Zmarł w 40 rocznicę zainicjowania partnerstwa dwóch miasta Gdańska i Bremy. A niemieckie miasto Brema było bohaterem części zwycięskiego występu uczniów Technikum nr 2 z Chojnic. Uczniowie tej szkoły przygotowali i zagrali bowiem baśń braci Grimm „Muzykanci z Bremy”.

- Jestem zafascynowana tym, co widzę w Chojnicach. To cudowne - powiedziała konsul Pieper.

Oprócz występów laureatów z niemiecką muzyką wystąpili też uczniowie szkoły muzycznej.

Aleksander Knitter

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.