Chociaż dwie łyżki oleju dziennie

Czytaj dalej
Fot. 123RF
oprac. decha, LTdchajewski@gazetalubuska.pl

Chociaż dwie łyżki oleju dziennie

oprac. decha, LTdchajewski@gazetalubuska.pl

Siemię lniane jest wymieniane obok ostropestu i czarnuszki już w przekazach biblijnych. Kwasy omega-3 w oleju lnianym poprawiają m.in. pracę mózgu, regulują gospodarkę hormonalną i wspomagają trawienie. Jednak w przypadku chorób nie zastąpią leczenia, mogą ten proces wspomóc

Dawkowanie ustala się indywidualnie, w zależności od potrzeb organizmu. Jednak przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien spożywać kilka łyżek oleju lnianego dziennie.

Zdaniem Anny Kaczanowskiej, bydgoskiej dietytyczki, może to być nawet 6-8 łyżek: - To dawki terapeutyczne proponowane przez doktor Budwig, ale profilaktycznie wystarczy jedna łyżka lub dwie - dodaje.

Nie podgrzewaj! Pamiętajmy, że olej lniany nie nadaje się do smażenia, ponieważ podczas obróbki termicznej znikają wszystkie jego właściwości. Dlatego podana dzienna dawka oleju powinna być spożywana na zimno.

Na co jeszcze dobrze wpływa olej lniany?

Włosy.Dzięki witaminom i minerałom zawartym w nasionach lnu i oleju lnianym skóra głowy jest dobrze odżywiona, a kwasy tłuszczowe zapewniają jej optymalny poziom nawilżenia. Po olejowaniu suchych, zniszczonych włosów stają się one miękkie i sprężyste, doskonale nawilżone.

Skóra. Nawilży i odżywi skórę od wewnątrz. Nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają na funkcjonowanie membran i przestrzeni międzykomórkowych, zapobiegając utracie wody przez zewnętrzne warstwy skóry i utrzymując optymalny poziom jej nawilżenia. Dodatkowo witamina E wpływa na poprawę bariery lipidowej naskórka, przez co skóra jest bardziej odporna na utratę wilgoci i dłużej zachowuje elastyczność. Olej lniany i kosmetyki z jego dodatkiem pomagają uregulować poziom wydzielanego sebum, zapobiegają zatykaniu się porów i powstawaniu zaskórników. Dodatkowo zaś zawarte w oleju kwasy tłuszczowe w pewnym stopniu aktywują naturalną ochronę skóry przed promieniowaniem UV i zapobiegają oparzeniom słonecznym, a witamina E zabezpiecza przed powstaniem stresu oksydacyjnego i przedwczesnym starzeniem się naskórka. Może być stosowany także zewnętrznie w chorobach skóry i przy wypadaniu włosów. Przyspiesza regenerację naskórka i skóry właściwej, dlatego przydaje się podczas leczenia odleżyn, owrzodzeń i czyraków.

Odchudzanie. Lignany działają podobnie do żeńskich hormonów - estrogenów, które mają wpływ m.in. na tempo przemiany materii i gospodarkę węglowodanową organizmu. Wprowadzając olej do codziennej diety, można liczyć na łatwiejsze pozbycie się zbędnych kilogramów, ponieważ przyczyni się on do przyśpieszenia metabolizmu, ułatwi przekształcanie pożywienia w energię zamiast w tłuszcz, a ponadto pobudzi produkcję żółci rozkładającej tłuszcze.

Witamina E. W oleju lnianym znajdziemy szczególnie dużo witaminy E, zwanej popularnie witaminą młodości. Zbawienne skutki jej działania na skórę i ogólną urodę są powszechnie znane. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, iż witamina E znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, ogranicza odkładanie się blaszek miażdżycowych oraz powoduje spadek poziomu cholesterolu we krwi.

Układ nerwowy. Zaliczający się do nienasyconych kwasów tłuszczowych kwas alfa-linolenowy jest podstawowym źródłem kwasu DHA, będącego bardzo ważnym składnikiem mózgu. Niski poziom DHA związany jest ze zmianami nastroju, utratą pamięci, problemami ze wzrokiem i występowaniem schorzeń neurologicznych. Dlatego spożycie oleju lnianego pomaga w przypadku postępujących schorzeń mózgu i stosuje się go jako skuteczny środek przy występowaniu drętwienia i mrowienia kończyn. Spowalnia procesy takich chorób jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

A także.... Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w oleju lnianym są cennym budulcem komórek organizmu i tkanki mózgowej. Odgrywają ważną rolę w syntezie hormonów. Regularne stosowanie oleju lnianego korzystnie wpływa na cykl miesiączkowy, a u kobiet po 50. roku życia łagodzi objawy menopauzy. U mężczyzn stosowany jest pomocniczo przy leczeniu przerostu prostaty. Wspomaga leczenie depresji, a przy uprawianiu sportu zwiększa wydolność organizmu i wytrzymałość.

oprac. decha

oprac. decha, LTdchajewski@gazetalubuska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.