Chce przystanków dla taksówkarzy

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki

Chce przystanków dla taksówkarzy

Dariusz Nawrocki

Marek Browiński z Inowrocławia walczy o to, aby taksówkarze mogli legalnie zatrzymywać się na przystankach autobusowych. Pomaga mu w tym poseł Paweł Skutecki.

Marek Browiński jest inowrocławskim taksówkarzem, blogerem walczącym z drogowymi absurdami, a także członkiem Stowarzyszenia Prawo na Drodze.

- Do zainteresowania się tą sprawą sprowokował mnie hejt jednego z internautów. Jeden z moich „fanów” napisał, że zatrzymałem się na przystanku autobusowym i zabrałem klientkę. Rzeczywiście tego robić nie można. Internauta miał rację. Na przystanku autobusowym zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami nikt nie może się zatrzymać, oprócz autobusów. Gdy się zatrzyma, grozi mu mandat w wysokości 100 złotych - tłumaczy Marek Browiński.

Przyznaje, że taksówkarze w Polsce łamią ten przepis nagminnie. - Są bowiem ulice w miastach, przy których zgodnie z przepisami praktycznie nigdzie nie można się zatrzymać. Wszędzie bowiem stoją znaki zakazu. Pozostają więc tylko przystanki autobusowe, a tu - jak już ustaliliśmy - też nie możemy się zatrzymywać - zauważa.

- Zacząłem intensywnie myśleć o tym, jak doprowadzić do tego, aby taksówkarze jednak mogli legalnie zatrzymywać się na przystankach - wyznaje. Czytał ustawy. Wertował rozporządzenia. W końcu znalazł.

Wyszedł z propozycją zmiany rozporządzenia z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych. Zaproponował, by pojawił się tu następujący zapis: „Zarządca drogi może dopuścić możliwość zatrzymywania się taksówek osobowych”. Każdy z takich przystanków miałby być odpowiednio oznaczony.

Marek Browiński sprawą zainteresował posła Pawła Skuteckiego, a ten wystąpił do ministra infrastruktury z interpelacją. „Bardzo proszę pana ministra o pozytywne spojrzenie na prostą w realizacji, bezkosztową możliwość ułatwienia pracy rzeszy taksówkarzy, a także zwiększenia bezpieczeństwa zarówno kierujących pojazdami, jak i pasażerów korzystających z taksówek” - czytamy w interpelacji posła Skuteckiego.

- Czekamy na odpowiedź. Zainteresowałem tą sprawą również środowiska taksówkarskie w całej Polsce. Mam poparcie. Będziemy lobbować, aby ten pomysł został zrealizowany - wyznaje Marek Browiński.

Jest dobrej myśli.

Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.