Chcą zamknąć szkołę w Gutowcu. Uda się?

Czytaj dalej
Fot. Anna Klamn
Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Chcą zamknąć szkołę w Gutowcu. Uda się?

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

O likwidacji szkoły była mowa już w ub.r., ale wtedy odpuszczono. Teraz władza wraca do tego zamiaru. Zdecydują radni na lutowej sesji.

Jeżeli samorząd chce zlikwidować szkołę, to radni muszą podjąć uchwałę do końca lutego. W ub.r. wiceburmistrz Grzegorz Klauza zapowiadał w „Pomorskiej”, że za rok temat wróci. W środę zapytaliśmy go, czy wycofuje się z tych zapowiedzi, czy też nie. Utrafiliśmy w odpowiedni moment.

- Zaczynamy procedurę likwidacji szkoły w Gutowcu i zamknięcia filii w Zapędowie, która formalnie nadal jest szkołą. Dziś mamy spotkanie z dyrektorami szkół. Będziemy rozmawiać także na ten temat. Myślę, że pani dyrektor zaproponuje też konkretny termin spotkania z rodzicami, by można się było z nimi skonsultować - mówi Klauza.

Konsultacje mają być, ale władze są zdeterminowane, by przeprowadzić likwidację. Powód - mała liczba dzieci i koszty związane z utrzymaniem placówki, które są szacowane na 150 tys. zł. Ile w Gutowcu uczy się dzieci? Są łączenia zerówki, klasy pierwszej i drugiej. Jest ośmioro dzieci, a w przyszłym roku szkolnym - siedmioro. Czy wiadomo, jak to będzie w roku szkolnym 2017/2018. Będzie tendencja wzrostowa - z szacunków wynika, że trzynastka. Ale w samorządzie mówią, że to i tak niewielka liczba.

- Na lutowej sesji zaproponujemy projekt uchwały o likwidacji - mówi wiceburmistrz.

Dodajmy, w Zapędowie są teraz tylko przedszkolaki. Jak przebiegło środowe spotkanie z dyrektorami? Szczegółów nie poznaliśmy, bo wiceburmistrz Klauza wziął nagle urlop. Zdążyliśmy zapytać go tylko, czy dyrektorka podała termin spotkanie z rodzicami. - Nie, jeszcze nie - odpowiedział.

W urzędzie, jeżeli chcą przeforsować swoje plany, muszą się pospieszyć. Rząd planuje w pakiecie zmian w edukacji wyposażyć kuratorów w większe kompetencje. Dotąd kuratorzy wydawali jedynie opinie, a mają mieć prawo weta, które może pokrzyżować szyki samorządom. Ta ustawa nie będzie najpewniej zmieniana jednak w pośpiechu, więc czerski samorząd w lutym może jeszcze przeprowadzić swoje plany. Przypomnijmy, decyzja należy jednak do radnych.

Anna Klamananna.klaman@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.