Chcą załapać się na emeryturę w niższym wieku

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Małgorzata Stempinska

Chcą załapać się na emeryturę w niższym wieku

Małgorzata Stempinska

Od 1 września ZUS przyjmuje wnioski od tych, którzy w październiku nabędą uprawnienia emerytalne. Na razie kolejek nie ma.

1 października wejdą w życie przepisy obniżające powszechny wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i do 65 lat dla mężczyzn. Wymagany staż do osiągnięcia najniższej emerytury będzie wynosił 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

W toruńskim oddziale wpłynęło więcej wniosków

Przez pierwszy tydzień, gdy można składać wnioski o emeryturę w obniżonym wieku, do ZUS w całym kraju zgłosiło się prawie 280 tys. klientów. W naszym regionie było ich 15,5 tysiąca: ok. 8,5 tysiąca w Oddziale ZUS w Bydgoszczy oraz ok. 7 tysięcy w Oddziale ZUS w Toruniu. Najwięcej zainteresowanych przyszło we wtorek, gdy ZUS pracuje aż do godz. 18.

Łącznie w ciągu 5 dni, czyli od 1 do 7 września, w województwie kujawsko-pomorskim ZUS zarejestrował 5421 wniosków o emeryturę związanych z obniżeniem wieku. W Oddziale ZUS w Bydgoszczy było ich 2385, a w Oddziale ZUS w Toruniu -3036. Wniosków złożono trochę więcej, ale nie wszystkie zostały już zarejestrowane.

Na razie kolejek nie ma. - Przygotowaliśmy dużo stanowisk do obsługi klientów. Także pracownicy stanowisk dochodowych zostali odpowiednio przeszkoleni, aby w sytuacji, gdy klientów jest bardzo wielu, również mogli przyjmować wnioski emerytalne - zapewnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak dodaje, już po wejściu do budynku ZUS identyfikowane są potrzeby klienta. Pytany jest o to: czy przyszedł złożyć wniosek, czy potrzebuje pomocy przy jego wypełnieniu albo czy też chciałaby uzyskać pomoc doradcy emerytalnego. - Wyznaczyliśmy opiekuna sali obsługi klientów, który zarządza płynnością ruchu, reaguje na potrzeby klientów, kieruje ich na stanowiska, na których można złożyć wnioski bez oczekiwania na obsługę - dodaje Krystyna Michałek.

W czerwcu nie opłaca się iść na emeryturę
Przypominamy, że przepisy obniżające wiek emerytalny, co do zasady, nie zmieniły sposobu ustalania wysokości emerytury. Nadal zależy ona od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie oraz średniego dalszego trwania życia.

Na emeryturę można przejść w każdym miesiącu, ale zdecydowanie najmniej korzystny jest czerwiec. Wynika to ze schematu waloryzacji. Zgodnie z nim w czerwcu podstawa obliczania emerytury według nowych zasad podlega jedynie waloryzacji rocznej. W każdym innym miesiącu podstawa obliczania emerytury jest dodatkowo waloryzowana kwartalnie. W celu ustalenia prawa do emerytury według nowych zasad ubezpieczony, który ma ustalony kapitał początkowy, do wniosku o emeryturę nie musi przedkładać żadnych dokumentów. Natomiast w celu podjęcia wypłaty emerytury osoba, która jest pracownikiem, musi przedłożyć świadectwo pracy lub zaświadczenie pracodawcy potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy.

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.