Chcą rządzić szkołami w Grudziądzu. Ruszają konkursy

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Aleksandra Pasis

Chcą rządzić szkołami w Grudziądzu. Ruszają konkursy

Aleksandra Pasis

Nauczyciele ubiegający się o dyrektorskie posady muszą stawić się przed kilkuosobową komisją, referować o koncepcji rozwoju szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych oraz odpowiadać na zadawane pytania.

- Od kandydatów oczekuję przede wszystkim dobrych i innowacyjnych pomysłów - mówi Andrzej Cherek, naczelnik wydziału edukacji. - Bycie dyrektorem wymaga też umiejętności rozwiązywania konfliktów i dobrej współpracy z rodzicami, uczniami oraz gronem pedagogicznym.

Dziś ruszają konkursy. Do obsadzenia na nowe kadencje jest 17 foteli. W większości o reelekcję ubiegają się obecni dyrektorzy i zwykle nie mają kontrkandydatów.

Mają różne plany i cele

- Mam siły, chęci i pomysły - mówi Grażyna Leśniewska, dyrektor „Ekonomika”. Obecnie kończy już piątą kadencję. I ubiega się o kolejną. - Stawiam na wysoki poziom nauczania, by jak najlepiej przygotować absolwentów do wejścia na rynek pracy i studiów - o swoich priorytetach na ewentualną szóstą kadencję mówi Grażyna Leśniewska. - Chcę także, by mury naszej szkoły opuszczali dobrzy, otwarci na świat młodzi ludzie.

O celach na ewentualną czwartą kadencję, nie chciał mówić Dariusz Mielcarski, dyrektor SP nr 15: - Komisja konkursowa jako pierwsza pozna moje plany.

Rozwój współpracy z zakładami pracy to jeden z wielu priorytetów zawartych w koncepcji Adama Szewczuka, dyrektora Zespołu Szkół Technicznych, który ubiega się o trzecią kadencję. - Lubię pracować z młodzieżą - podkreśla dyrektor ZST.

Elementem, który także wpłynął na decyzję o kandydowaniu w przypadku Adama Szewczuka, była pozytywna opinia rady pedagogicznej.

- To ważne, że mam wsparcie i poparcie kolegów - mówi Szewczuk.

Tylko do jednej z placówek - Przedszkola „Strzemięcin” - póki co nie ma żadnego chętnego kandydata na dyrektora, a na przykład o posadę szefa I LO ubiegają się trzy osoby. Oprócz wymienionych szkół i przedszkola, konkursy na dyrektorów dotyczą także: II i III LO, „Budowlanki”, SP nr 2, Zespołu Szkół Specjalnych, „Mechanika”, Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Przedszkoli: „Rządz”, „Lotnisko”, „Tarpno”, „Śródmieście”, „Kopernik”.

Jeszcze szukają kandydatów

O ile w mieście już rozpoczyna się maraton konkursowy, to w gm. Grudziądz chętni do objęcia posad dyrektorów podstawówek w Wałdowie Szlacheckim, Sztynwagu i Mokrem mogą jeszcze do 17 maja składać dokumenty. Stanowiska szefów szkół będą też do obsady w Dusocinie i Sosnówce. - Liczymy na osoby, które będą rozwijały pasje uczniów i inspirowały nauczycieli do działania - o oczekiwaniach wobec kandydatów mówi wójt Andrzej Rodziewicz. - Ale również współpracowały z lokalną społecznością.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.