Chcą rządzić szkołami w Grudziądzu. Ruszają konkursy

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Aleksandra Pasis

Chcą rządzić szkołami w Grudziądzu. Ruszają konkursy

Aleksandra Pasis

Nauczyciele ubiegający się o dyrektorskie posady muszą stawić się przed kilkuosobową komisją, referować o koncepcji rozwoju szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych oraz odpowiadać na zadawane pytania.

- Od kandydatów oczekuję przede wszystkim dobrych i innowacyjnych pomysłów - mówi Andrzej Cherek, naczelnik wydziału edukacji. - Bycie dyrektorem wymaga też umiejętności rozwiązywania konfliktów i dobrej współpracy z rodzicami, uczniami oraz gronem pedagogicznym.

Dziś ruszają konkursy. Do obsadzenia na nowe kadencje jest 17 foteli. W większości o reelekcję ubiegają się obecni dyrektorzy i zwykle nie mają kontrkandydatów.

Mają różne plany i cele

- Mam siły, chęci i pomysły - mówi Grażyna Leśniewska, dyrektor „Ekonomika”. Obecnie kończy już piątą kadencję. I ubiega się o kolejną. - Stawiam na wysoki poziom nauczania, by jak najlepiej przygotować absolwentów do wejścia na rynek pracy i studiów - o swoich priorytetach na ewentualną szóstą kadencję mówi Grażyna Leśniewska. - Chcę także, by mury naszej szkoły opuszczali dobrzy, otwarci na świat młodzi ludzie.

O celach na ewentualną czwartą kadencję, nie chciał mówić Dariusz Mielcarski, dyrektor SP nr 15: - Komisja konkursowa jako pierwsza pozna moje plany.

Rozwój współpracy z zakładami pracy to jeden z wielu priorytetów zawartych w koncepcji Adama Szewczuka, dyrektora Zespołu Szkół Technicznych, który ubiega się o trzecią kadencję. - Lubię pracować z młodzieżą - podkreśla dyrektor ZST.

Elementem, który także wpłynął na decyzję o kandydowaniu w przypadku Adama Szewczuka, była pozytywna opinia rady pedagogicznej.

- To ważne, że mam wsparcie i poparcie kolegów - mówi Szewczuk.

Tylko do jednej z placówek - Przedszkola „Strzemięcin” - póki co nie ma żadnego chętnego kandydata na dyrektora, a na przykład o posadę szefa I LO ubiegają się trzy osoby. Oprócz wymienionych szkół i przedszkola, konkursy na dyrektorów dotyczą także: II i III LO, „Budowlanki”, SP nr 2, Zespołu Szkół Specjalnych, „Mechanika”, Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Przedszkoli: „Rządz”, „Lotnisko”, „Tarpno”, „Śródmieście”, „Kopernik”.

Jeszcze szukają kandydatów

O ile w mieście już rozpoczyna się maraton konkursowy, to w gm. Grudziądz chętni do objęcia posad dyrektorów podstawówek w Wałdowie Szlacheckim, Sztynwagu i Mokrem mogą jeszcze do 17 maja składać dokumenty. Stanowiska szefów szkół będą też do obsady w Dusocinie i Sosnówce. - Liczymy na osoby, które będą rozwijały pasje uczniów i inspirowały nauczycieli do działania - o oczekiwaniach wobec kandydatów mówi wójt Andrzej Rodziewicz. - Ale również współpracowały z lokalną społecznością.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.