Chcą przywrócić cyklistom chodnik na Podgórnej w Brodnicy

Czytaj dalej
Fot. Paweł Kędzia
PAK

Chcą przywrócić cyklistom chodnik na Podgórnej w Brodnicy

PAK

Miasto zamierza uporządkować status ul. Podgórnej dla rowerzystów. W tej sprawie samorząd interweniuje u zarządcy drogi.

Przy okazji prezentacji koncepcji rozwoju ścieżek rowerowych w mieście podczas spotkania w pałacu Anny Wazówny, wśród uczestników pojawiły się kontrowersje co do chodnika przy ul. Podgórnej w Brodnicy. W opracowaniu projektantów wspomniany fragment drogi od ul. Ronda Warszawskiego do Poprzecznej został wskazany jako ścieżka rowerowa.

Nawet mieszkańców może mylić chodnik podzielony w tymi miejscu szaro-czerwoną kostką, którą oznacza się zazwyczaj drogi dla rowerów.

Ze sprawą zwróciliśmy się do rzecznika Zarządu Dróg Wojewódzkich.

- Trakt przy ul. Podgórnej nie ma statusu ścieżki rowerowej. Chodnik nie wszędzie posiada minimalną szerokość dedykowaną ścieżkom pieszo-rowerowym, występują kolizje z innymi elementami infrastruktury drogowej: (słupki i latarnie - wskazuje Michał Sitarek, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Oznacza to, że poruszając się w chodnikiem, rowerzyści narażają się na mandat.

Co do latarni, które w końcowym biegu ulicy znajdują się na ścieżce, podczas spotkania z mieszkańcami padło zapewnienie ze strony władz miasta, że wspomniane przeszkody zostaną usunięte.

- Pismo w sprawie usunięcia wspomnianych słupów energetycznych zostało sporządzone i przesłane do zarządcy drogi, czyli Zarządu Dróg Wojewódzki, niezwłocznie po spotkaniu. W momencie otrzymania odpowiedzi przekażemy stosowną informację - odpowiada Radosław Zakrzewski, dyrektor Wydziału Gospodarki Miejskiej i Inwestycji.

Spotkanie w pałacu Anny Wazówny inaugurowało konsultacje ws. koncepcji rozwoju dróg rowerowych w mieście. Wstępne plany zakładają utworzenie nawet 15 km dróg rowerowych o różnym standardzie, a po spotkaniach niewykluczone, że ta ilość się powiększy.

Do tych fragmentów nie zostały zaliczone ścieżki zaplanowane w innych opracowaniach dla inwestycji, np. w sąsiedztwie obwodnicy z ul. Podgórnej do Lidzbarskiej, czy z Brodnicy do Osieka.

Autor: PAK

PAK

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.