Chcą magazynować gaz pod ziemią

Czytaj dalej
Fot. ZP
Dominik Fijałkowski

Chcą magazynować gaz pod ziemią

Dominik Fijałkowski

Solidarność proponuje pani premier utworzenie konsorcjum energetyczno-sodowo-solnego i budowę kompleksu podziemnych magazynów.

Zdaniem związkowców z Solidarności, Inowrocławskim Kopalniom Soli „Solino” SA grozi likwidacja.

- Od wielu lat zwracamy uwagę na sytuację przemysłu chemicznego w naszym województwie. Jego ważnym elementem jest inowrocławska kopalnia. Sprzeciwiamy się jej przenosinom w inne miejsce - mówił podczas konferencji prasowej Jacek Żurawski, przewodniczący Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „S”.

Podczas konferencji zwracano uwagę, że kopalnia wraz z podziemnymi kawernami, w których magazynowane są paliwa, stanowi bardzo ważny element bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Jerzy Gawęda, przewodniczący Solidarności przy IKS Solino, poinformował o wystąpieniu do premier Beaty Szydło. Związek przedstawiał szefowej rządu projekt utworzenia, w oparciu o wysady solne na terenie województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, kompleksu podziemnych magazynów gazu i paliw płynnych.

Zwrócił uwagę na dotychczasowe dokonania w tym zakresie, jak i na działania podejmowane przez PKN Orlen: Celem powstania bezzbiornikowych podziemnych magazynów ropy i paliw w kawernach solnych Inowrocławskich Kopalń Soli „Solino” SA było wypełnienie dyrektywy UE, jako jednego z warunków przystąpienia Polski do UE. W tym celu w 1996 r. realizację tego zadania powierzono Solino SA, a nadzór nad realizacją poprzez akcjonariat powierzono ówczesnym Mazowieckim Zakładom Petrochemicznym Płock - Spółce Skarbu Państwa, obecnie PKN Orlen SA - która gwarantować miała realizację powyższego zadania. Była to prywatyzacja celowa, a nie biznesowa. Jak wykazały kontrole, które przeprowadzono po 2006 r. przez różne organy, zadania tego do dzisiaj nie zrealizowano.

Beatę Szydło poinformowano o działaniach PKN Orlen SA, polegających na budowie nowej, konkurencyjnej w stosunku do Solino SA jednostki górniczej.

Solidarność zaproponowała pani premier utworzenie konsorcjum energetyczno-sodowo-solnego i budowę kompleksu podziemnych magazynów gazu i paliw płynnych. Pomysł zakłada połączenie rurociągiem terminalu LNG w Świnoujściu ze złożem soli Damasławek i zbudowanie tam podziemnych magazynów na gaz skroplony. Realizacja tej koncepcji zagwarantuje Polsce i krajom sąsiednim większą niezależności energetyczną.

Tuż po konferencji prasowej Solidarności do „Pomorskiej” dotarło stanowisko IKS Solino SA: „Sytuacja w Solino jest stabilna. Spółka nigdy nie planowała i nie planuje żadnych działań związanych z jej likwidacją, wręcz przeciwnie rozwija się i prowadzi inwestycje, które w ostatnich 6 latach wyniosły blisko 240 mln zł. Aktualnie jesteśmy w przededniu oddania do użytku nowego pola eksploatacyjnego Kopalni Mogilno i pracujemy nad aktualizacją strategii spółki, która nakreśli kierunki jej rozwoju na kolejne lata”.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.