Chcą komisji zanim znów zasieją

Czytaj dalej
Fot. Agata Wodzień
Agata Wodzień-Nowak

Chcą komisji zanim znów zasieją

Agata Wodzień-Nowak

Regionalna izba rolnicza chciałaby powołania komisji, które szacowałyby straty w zbożach. Wnioski mogą składać wójtowie.

Na polach pojawił się tak nielubiany przez rolników, rudo-brązowy kolor. - Gołym okiem widać, że to nadaje się do zaorania - mówi Paweł Wienconek, dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. Jesienią długo panowała susza, co uniemożliwiało siew, a później wschody i wegetację roślin ozimych. W styczniu przyszły wiatry i silniejsze mrozy, a śniegu nie było. Efekt widać teraz w postaci zbrązowiałych pól - wymarzniętych upraw.

KPIR skierowała apel do wojewody. Rolniczy samorząd chce by Mikołaj Bogdanowicz powołał komisje, które szacowałyby straty z powodu wymarzznięcia.

Ryszard Kierzek, prezes KPIR zwraca się do wojewody w imieniu zarządu Izby z prośbą “o pilne podjęcie działań wspierających gospodarstwa i rodziny rolników dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi w tegorocznym sezonie wegetacyjnym”.

Czy rzeczywiście takie komisje mogą powstać?

- Z wnioskiem o powołanie komisji winien wystąpić wójt gminy, na terenie której wystąpiła szkoda - wyjaśnia Jarosław Jakubowski, rzecznik wojewody.

Według wstępnych informacji od gospodarzy straty na ich polach sięgają miejscami nawet 60 proc. Tam, gdzie była pokrywa śnieżna, rośliny się obroniły. - Wystosowaliśmy komunikat do rolników o rozpoznanie sytuacji na swoich polach i zawiadomienie wójtów - podaje Wienconek .

Styczniowe mrozy najbardziej zaszkodziły uprawom w południowo-zachodniej części województwa. Izba rolnicza planuje zorganizować spotkanie z wojewodą w sprawie programu pomocowego.

Agata Wodzień-Nowak

Serwis Strefa Agro powstał w czerwcu 2015 roku, a ja mam sposobność współtworzyć go od początku. Obszary, którymi interesuję się zawodowo to przede wszystkim:  • rolnictwo,

  • żywność,

  • ogrodnictwo,

  • społeczność wiejska.


Rolnictwo jest bardzo ważną częścią polskiej gospodarki i wciąż dynamicznie się zmienia, opowiadając na potrzeby i wyzwania XXI wieku. Sektor agro rozwija się i przechodzi technologiczną, cyfrową ewolucję. Rolnictwo precyzyjne przy pomocy nowoczesnych narzędzi pozwala lepiej planować, szacować i wychodzić naprzeciw potrzebom roślin czy zwierząt.


Polskie rolnictwo coraz śmielej specjalizuje się, a rolnicy podnoszą kompetencje, z szacunkiem traktując ziemię, jako warsztat pracy. Rolnictwo podobnie jak inne sektory gospodarski jest też obszarem wrażliwym na tym, co dzieje się na światowych rynkach.


Globalne wyzwania, a może wprost problemy, docierają i do naszych gospodarstw. Zmiany w handlu, zaburzenia w łańcuchach dostaw związane np. z pandemią COVID-19, wojna na Ukrainie, rynkowe gry np. ceną gazu silnie oddziałują na ciągłość i opłacalność produkcji. Dużą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, jak warunki atmosferyczne, a produkcja pod chmurką jest narażona na susze, nawałnice czy wymrożenia. W rolnictwie jednak nie ma czasu na przerwy i przestoje.


To sektor strategiczny, bo zapewniający bezpieczeństwo żywnościowe. Z jednej strony liczą się światowe trendy, a z drugiej lokalność, którą konsumenci zaczynają na nowo doceniać. Świadome zakupy i zrównoważony rozwój jako silne trendy powodują, że zakupy prosto od rolnika są modne i poszukiwane. Przykładem są regionalne e-bazarki z bazą produktów i kontaktów bezpośrednio od producentów. Duże znaczenie ma wsparcie - dopłaty bezpośrednie i inne formy pomocy z budżetu unijnego i krajowego.


 


O tym wszystkim piszę na Strefie Agro, serwisie, który ma przynosić użyteczną wiedzę, praktyczne porady, ważne doniesienia. Jest miejsce na inspiracje i ciekawostki. To miejsce dla rolnictwa, konsumenta i powiązanych z nimi obszarów. Zachęcam do kontaktu: agata.wodzien@polskapress.pl.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.