Chcą być mistrzami w swoim zawodzie, więc praktykują

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Olczak
Jolanta Młodecka

Chcą być mistrzami w swoim zawodzie, więc praktykują

Jolanta Młodecka

Doświadczenie zawodowe to bardzo ważny punkt w CV, dlatego też młodzież w Zespole Szkół w Radziejowie nie próżnuje i już w trakcie nauki zaczyna je zdobywać.

W Zespole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego teorii uczą głównie przy tablicy. A praktyki? W różnych zakładach, instytucjach, gospodarstwach rolnych. Nawet za granicą, na przykład u hotelarzy na Majorce.

Uczniowie zdobywają wiedzę w technikach: rolniczym, ekonomicznym, hotelarskim oraz żywienia i usług gastronomicznych. Wiedzę teoretyczną i oczywiście praktyczną. Część tych zadań realizowana jest w szkolnych warsztatach - na przykład w kuchniach, w warsztatach mechanicznych, czy wprost na szkolnym polu.

- Mamy taką zasadę, że przynajmniej cztery tygodnie młodzież spędza na praktykach zawodowych poza szkołą - twierdzi wicedyrektor Marzena Gorzycka. - Dotyczy to wszystkich naszych specjalności. I tak na przykład uczniowie technikum ekonomicznego odbywają praktyki w bankach, urzędach i różnych innych instytucjach finansowych. Ci, którzy uczą się rolnictwa, w gospodarstwach rolnych, tych najlepszych, z odpowiednim certyfikatem. Podobnie kucharze, gastronomicy, hotelarze - wszystkim staramy się znaleźć możliwie najciekawsze i najlepsze miejsce na praktyki.

Takie praktyki planowane są m.in. dla uczniów z klas trzecich Technikum Obsługi Turystycznej oraz Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.

- Praktyki w hotelu i restauracji dają im możliwość poznania pracy w przedsiębiorstwie, nauczą obsługi klienta, wypełniania dokumentacji. To będzie też okazja do szlifowania języków obcych - informuje Justyna Kopczyńska, nauczycielka zawodu, organizatorka praktyk zawodowych. - Bardzo często uczniowie naszej szkoły po ich zakończeniu otrzymują propozycję pracy w wakacje lub stałej. Świadczy to o dobrym przygotowaniu do zawodu, umiejętności pracy w zespole.

Dyrekcja szkoły podpisała już umowy na rok 2016 w hotelach wysokiej klasy. To m.in. hotele nad morzem w Kołobrzegu, Władysławowie, Jastarni, na Mazurach w Mikołajkach, na promie Gryf Unity Line.

Obecnie trwa rekrutacja na praktyki zagraniczne, m.in. do hoteli sieci Blue Sea w Hiszpanii, na Majorce, Malcie i Wyspach Kanaryjskich.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.