Certyfikaty, które najbardziej cenią pracodawcy

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Holod
Małgorzata Stempinska

Certyfikaty, które najbardziej cenią pracodawcy

Małgorzata Stempinska

Certyfikat językowy uwiarygodnia znajomość języka obcego, potwierdza nabyte kwalifikacje, weryfikuje wiedzę.

Osobom, które posiadają certyfikat językowy, łatwiej jest szukać ciekawej i dobrze płatnej pracy nie tylko za granicą, ale również w Polsce.

Egzaminy na certyfikaty językowe, zazwyczaj dwa razy do roku, przeprowadzają ośrodki kulturalne danych państw, czyli: British Council, Instytut Kultury Włoskiej, Instytut Francuski, Alliance Francaise oraz Goethe Institut.

Egzaminy trwają z reguły aż 2-3 dni. Składają się m.in. z: testu gramatycznego, zadań ze słuchu, wypracowań i konwersacji.

Dlatego też zdobycie jakiegokolwiek certyfikatu językowego wymaga kilkuset godzin nauki języka. To nie tylko mozolne wkuwanie słówek i struktur gramatycznych, ale również odsłuchiwanie nagrań i rozmowy. Do egzaminów przygotowują specjalne kursy (np. roczne lub dwuletnie) organizowane przez szkoły językowe.

W cenę najczęściej już jest wliczony egzamin próbny. A sam egzamin to średnio wydatek rzędu około kilkuset złotych. Na jego wyniki trzeba poczekać około 2-3 miesięcy.

Choć wciąż najpopularniejsze są certyfikaty z angielskiego (CAE oraz CPE) i niemieckiego (ZD, ZMP, ZOP), to coraz więcej osób ubiega się o te z hiszpańskiego i francuskiego.

Kto mówi dobrze po francusku, może spróbować swoich sił podczas egzaminu na certyfikat DELF oraz DALF. Znawcy włoskiego mogą ubiegać się o CILS lub CELI. Z języka hiszpańskiego można zdobyć DELE Inicial, Basico lub Superior.

Specjaliści od języka rosyjskiego mogą starać się o certyfikat PURJ.

Koszt uzyskania certyfikatu zawodowego waha się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czasami ten koszt pokrywają pracodawcy. W zamian oczekują podpisania umowy lojalnościowej.

Eksperci przekonują, że nie chodzi o to, by kolekcjonować certyfikaty zawodowe. Starajmy się zdobyć te, które są związane z zakresem naszych obowiązków. Inne sobie darujmy.

Oto cenione przez pracodawców certyfikaty zawodowe. Zarządzanie projektami - certyfikaty:

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.