Centrum podzieliło naszych radnych

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Justyna Trawczyńska

Centrum podzieliło naszych radnych

Justyna Trawczyńska

W budynku po Gimnazjum nr 9 ma powstać Centrum Usług Wspólnych, zajmujące się finansami placówek oświatowych. Jednostka ma być powołana w związku z modyfikacją ustawy o systemie oświaty.

Konsekwencją jest z kolei likwidacja Miejskiego Zespołu Obsługi Przedszkoli. W jego miejsce magistrat zaproponował utworzenie jednostki, której działalność będzie obejmowała obsługę finansową nie tylko przedszkoli, ale również szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, co powinno w znacznym stopniu ułatwić proces zarządzania oświatą.

Podczas wczorajszej sesji rady miasta pojawił się projekt uchwały intencyjnej w tej sprawie, który jednak podzielił radnych. Na samym początku sesji radny Janusz Dębczyński złożył wniosek, by ten punkt wyłączyć z porządku obrad. - Mamy za mało informacji, abyśmy mogli przyjąć ten projekt uchwały - powiedział radny PiS z mównicy.

Prezydent Marek Wojtkowski zaapelował, aby jednak punkt ten został w porządku obrad. Podkreślił, że jest to jedynie uchwała intencyjna.

- Po jej uchwaleniu będzie czas, aby o tym szczegółowo rozmawiać - mówił Marek Wojtkowski.

Ostatecznie tego punktu z porządku obrad nie wykreślono. Za wnioskiem zagłosowali radni PiS, przeciw PO, a radni SLD wstrzymali się od głosu. Gdy doszło do dyskusji radni PiS domagali się informacji dotyczącej pomysłu, chodziło głównie o symulację kosztów. Wtórowali im radni SLD. - Przygotowaliśmy symulacje pod względem organizacyjnym, nie finansowym - tłumaczyła Janina Radzikowska, skarbnik miasta.

Ostatecznie radni PiS podjęli decyzję, że nie będą blokować tego pomysłu, wspólnie z radnymi SLD wstrzymali się od głosu. Projekt został przyjęty sześcioma głosami za.

To z pewnością nie zakończy dyskusji na ten temat. Radni podkreślili, że gdy przyjdzie czas na podjęcie uchwały o utworzeniu jednostki, będą musieli otrzymać wszelkie niezbędne informacje.

Justyna Trawczyńska

Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku dziennikarstwo, public relations. Pracę w charakterze dziennikarza rozpoczęłam po ukończeniu studiów. Specjalizuję się w tematach społecznych. Z Gazetą Pomorską jestem związana od 2014 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.