Cała prawda o glebie po byłym Zachemie

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Sławomir Bobbe

Cała prawda o glebie po byłym Zachemie

Sławomir Bobbe

- Te wyniki są tak przedstawione, że trudno je laikowi zrozumieć - ocenia Renata Włazik z Łęgnowa. - Ale wystarczy powiedzieć, że zanieczyszczenia te narażają mieszkańców na wiele chorób, w tym o podłożu kancerogennym i mutagennym.

Tak jak pisaliśmy, skażenie gleby w Łęgnowie potwierdziły już badania. Potwierdza to Dariusz Górski, Naczelnik Wydziału Informacji o Środowisku Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy potwierdza, te informacje. - Wstępna ocena przekazanych raportów z wyników badań gleby i ziemi potwierdza występowanie części badanych substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających ich dopuszczalne zawartości określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi dla III grupy gruntów, co potwierdza zasadność realizacji projektu.

Laik nie zrozumie

Wyniki badan od jakiegoś czasu dostępne są na stronie internetowej RDOŚ, mało kto się jednak z nimi zapoznał.

- Te wyniki są tak przedstawione, że trudno laikowi je zrozumieć. Jednak przeczytać można w nich, że są ponad normatywne zawartości fenolu, WWA i AOX, a te są bardzo szkodliwe dla zdrowia zwłaszcza jeśli ktoś ma z nimi stały kontakt - podkreśla Renata Włazik, mieszkanka Łęgnowa, która prowadzi na Facebooku stronę Zachem - bomba ekologiczna Bydgoszczy.

Z dalszej części artykułu dowiesz się: 

 • na jakie choroby narażone są osoby, które mają częsty kontakt z pozachemowskim terenem
 • kiedy odbędzie się spotkanie dla mieszkańców z analitykami oraz przedstawicielami RDOŚ
Pozostało jeszcze 42% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Sławomir Bobbe

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

mariucz5

Jestem bardzo ciekawy co przedstawi RDOŚ. Ostatnio katastrofalne wyniki badań pokazujące że rakotwórcze WWA w glebach na terenie Osiedla Łęgnowo Wieś są przekroczone kilkudziesięciokrotnie było przedstawiane przez Urząd Miasta jako "nic strasznego". Także poczekajmy co powie RDOŚ chociaż cudów nie będzie bo poza powtarzaniem kilku zwrotów nie ma tam ludzi którzy w ogóle ogarniają problem. Nie rozumieją oni po co są te badania i że trzymanie się wadliwego rozporządzenia nie ma kompletnie sensu. Poza tym nie znamy jeszcze wyników tylko wybiórcza prezentację przygotowaną przez zwykłą firmę wykonawczą z Warszawy. Ile zostało zlecone to zrobili czy to ma sens czy nie. A niestety te badania kompletnie nie są dostosowane do potrzeb projektu remediacyjnego marnują pieniądze i czas a zanieczyszczenia płyną dalej. Nie jest to wina wyłącznie RDOŚ w Bydgoszczy ale również urzędów centralnych GDOŚ, GIOŚ i Ministerstwa Środowiska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.