Cacka nie z marketu. Ale naszych rąk

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Cacka nie z marketu. Ale naszych rąk

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Mieszkańcy Kłodawy po raz kolejny udowadniają, że potrafią aktywnie spędzać czas. Trwa projekt „Magia świąt Bożego Narodzenia”.

Inicjatorkami przedsięwzięcia były mieszkanki wsi, a osobowości prawnej użyczyło Stowarzyszenie Akolada. Współpraca zaowocowała złożeniem wniosku w konkursie Fundacji Banku Zachodniego WBK „Tu mieszkam, tu zmieniam” i dotacją na realizację pomysłu związanego z tradycyjnymi przygotowaniami i obchodami Świąt Bożego Narodzenia.

Inicjatorki projektu zauważyły, że obecnie okres oczekiwania na Boże Narodzenie kojarzy się z porządkami i zakupami w markecie. Wielu z nas zapomina, że to też dobry czas na przypomnienie dawnych zwyczajów związanych z samodzielnym tworzeniem ozdób świątecznych, tych na choinkę i na stół wigilijny.

Tradycje te pamiętają jeszcze najstarsi uczestnicy projektu, a warsztaty z wykonywania takich ozdób, zorganizowane w ramach zadania, stały się dla nich wspaniałą okazją do wspomnień z dzieciństwa. Starsi mogli opowiadać o dawnych tradycjach dzieciom ze swoich miejscowości bo i oni byli zaproszeni do uczestniczenia w tych warsztatach. Wspólna praca i rozmowy były doskonałą okazją do integracji międzypokoleniowej. Warsztaty prowadził Józef Bonk, twórca ludowy, który o dawnych tradycjach wie „prawie wszystko”. Tematem przewodnim były ozdoby z siana i szyszek, ale dzięki uprzejmości pana Józefa uczestnicy mogli wykonać dodatkowo drewniane ptaszki, które będą zdobić niejedną choinkę w Kłodawie.

Pozostałe dzieła wieńce, choinki i kule z szyszek i siana z pewnością również ozdobią niejeden dom podczas tegorocznych świąt.

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.