Byt GTBS-u niepewny. Finanse spółki trzeba wziąć pod „lupę” [opinie]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Aleksandra Pasis

Byt GTBS-u niepewny. Finanse spółki trzeba wziąć pod „lupę” [opinie]

Aleksandra Pasis

Konieczność weryfikacji skutków finansowych niekorzystnych dla GTBS-u wyroków sądowych , zauważają udziałowcy tej spółki oraz radni.

- Zarząd TBS-u został zobligowany do opracowania analizy skutków wykonania orzeczeń sądów, w której zawarte będą wnioski dotyczące funkcji i możliwości realizacji zadań przez spółkę - zapewnia Zenon Różycki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami. MPGN posiada ponad 72 proc. udziałów w TBS-ie, resztę udziałów posiada miasto Grudziądz.

Prezes Różycki zapewnia, że ze strony właściciela (miasto Grudziądz i MPGN) również opracowany będzie plan działania, który po uwzględnieniu wniosków zarządu zostanie przeanalizowany na najbliższym posiedzeniu rady nadzorczej. - O wynikach będziemy informowali - zapewnia Zenon Różycki.

Byt GTBS-u niepewny. Finanse spółki trzeba wziąć pod „lupę” [opinie]
Piotr Bilski Krzysztof Kosiński (PiS): - Potrzebna jest zewnętrzna kontrola w spółce.

O tym, że byt Grudziądzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego może być zagrożony napisaliśmy w piątkowym wydaniu „Gazety Pomorskiej”. Po tym jak stwierdzenia takiego we wniosku do Sądu Apelacyjnego użyła Iwona Strzyżewska, radca prawny GTBS-u. Przypomnijmy, że prawniczka zwróciła się do SA z prośbą o zwolnienie z kosztów sądowych w przypadku kolejnych przegranych spraw dotyczących sprzedaży kamienic przy ul. Libelta i Żeromskiego argumentując to „daleko idącymi skutkami w sferze materialnej spółki”. GTBS przegrał już 4 z 8 takich procesów.

Obawy o los GTBS-u podzielają także grudziądzcy radni:

Krzysztof Kosiński (PiS): - Odpowiedzialność za te transakcje ponosi Zgromadzenie Wspólników, czyli prezydent i prezes MPGN-u! Trzeba było zaprzestać dalszego sporu, gdy Sąd Najwyższy w czerwcu 2014 r. wydał uchwałę, mówiącą że sprzedaż była niedopuszczalna. Uchroniłoby to spółkę przed kolejnymi przegranymi w sądach! TBS wymaga kontroli zewnętrznej.

Paweł Napolski (PO) także uważa, że sprawę należy zbadać. I zaznacza: - Bez analizy skutków finansowych i prawnych wynikających z zapadłych wyroków, nie jestem w stanie odpowiedzieć czy twierdzenia pani Strzyżewskiej są subiektywne czy obiektywne - oparte o konkretne analizy - dodaje Napolski.

Przypomnijmy: GTBS wbrew lokatorom sprzedał 8 budynków za ponad 2,6 mln zł. W przypadku 4 bloków zapadły prawomocne wyroki niekorzystne dla administracji. Koszty sądowe to już ponad 185 tys. zł.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.