Byt GTBS-u niepewny. Finanse spółki trzeba wziąć pod „lupę” [opinie]

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Aleksandra Pasis

Byt GTBS-u niepewny. Finanse spółki trzeba wziąć pod „lupę” [opinie]

Aleksandra Pasis

Konieczność weryfikacji skutków finansowych niekorzystnych dla GTBS-u wyroków sądowych , zauważają udziałowcy tej spółki oraz radni.

- Zarząd TBS-u został zobligowany do opracowania analizy skutków wykonania orzeczeń sądów, w której zawarte będą wnioski dotyczące funkcji i możliwości realizacji zadań przez spółkę - zapewnia Zenon Różycki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami. MPGN posiada ponad 72 proc. udziałów w TBS-ie, resztę udziałów posiada miasto Grudziądz.

Prezes Różycki zapewnia, że ze strony właściciela (miasto Grudziądz i MPGN) również opracowany będzie plan działania, który po uwzględnieniu wniosków zarządu zostanie przeanalizowany na najbliższym posiedzeniu rady nadzorczej. - O wynikach będziemy informowali - zapewnia Zenon Różycki.

Byt GTBS-u niepewny. Finanse spółki trzeba wziąć pod „lupę” [opinie]
Piotr Bilski Krzysztof Kosiński (PiS): - Potrzebna jest zewnętrzna kontrola w spółce.

O tym, że byt Grudziądzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego może być zagrożony napisaliśmy w piątkowym wydaniu „Gazety Pomorskiej”. Po tym jak stwierdzenia takiego we wniosku do Sądu Apelacyjnego użyła Iwona Strzyżewska, radca prawny GTBS-u. Przypomnijmy, że prawniczka zwróciła się do SA z prośbą o zwolnienie z kosztów sądowych w przypadku kolejnych przegranych spraw dotyczących sprzedaży kamienic przy ul. Libelta i Żeromskiego argumentując to „daleko idącymi skutkami w sferze materialnej spółki”. GTBS przegrał już 4 z 8 takich procesów.

Obawy o los GTBS-u podzielają także grudziądzcy radni:

Krzysztof Kosiński (PiS): - Odpowiedzialność za te transakcje ponosi Zgromadzenie Wspólników, czyli prezydent i prezes MPGN-u! Trzeba było zaprzestać dalszego sporu, gdy Sąd Najwyższy w czerwcu 2014 r. wydał uchwałę, mówiącą że sprzedaż była niedopuszczalna. Uchroniłoby to spółkę przed kolejnymi przegranymi w sądach! TBS wymaga kontroli zewnętrznej.

Paweł Napolski (PO) także uważa, że sprawę należy zbadać. I zaznacza: - Bez analizy skutków finansowych i prawnych wynikających z zapadłych wyroków, nie jestem w stanie odpowiedzieć czy twierdzenia pani Strzyżewskiej są subiektywne czy obiektywne - oparte o konkretne analizy - dodaje Napolski.

Przypomnijmy: GTBS wbrew lokatorom sprzedał 8 budynków za ponad 2,6 mln zł. W przypadku 4 bloków zapadły prawomocne wyroki niekorzystne dla administracji. Koszty sądowe to już ponad 185 tys. zł.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.