Były Torbyd w końcu sprzedany

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Anna Stasiewicz-Mąka

Były Torbyd w końcu sprzedany

Anna Stasiewicz-Mąka

Pierwszy przetarg i od razu sukces. Za nieco ponad 10 mln zł udało się sprzedać działkę, gdzie przez wiele lat funkcjonowało lodowisko Torbyd.

Za sukces można uznać, że sporą i drogą nieruchomość udało się już sprzedać w pierwszym przetargu.

Łączna powierzchnia terenu położonego przy ulicach Chopina, Ogińskiego i Moniuszki to 1,4959 ha, a cena wywoławcza wynosiła 10 milionów złotych netto plus VAT.

Miastu udało się go sprzedać dokładnie za 10,1 mln zł netto.

Ratusz ujawnił na razie jedynie, że teren po dawnym lodowisku zdecydował się nabyć inwestor z regionu. - Na prośbę inwestora dane zostaną ujawnione w dokumentach potwierdzających sprzedaż - odpowiada Anna Strzelczyk-Frydrych.

Pierwszy i, jak się okazało jedyny, przetarg ustny nieograniczony odbył się wczoraj. Jej nowy właściciel nie miał konkurencji, bo był jedynym uczestnikiem przetargu. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, to inwestor z branży budowlanej.

Były Torbyd w końcu sprzedany
Dariusz Bloch

- Sfinalizowanie przetargu, którym będzie podpisanie aktu notarialnego sprzedaży, nastąpi w pierwszym kwartale przyszłego roku - wyjaśnia Anna Strzelczyk-Frydrych.

Przetarg na sprzedaż działki po byłym lodowisku ogłoszono 11 października.

Przypomnijmy. Za czasów prezydenta Konstantego Dombrowicza miasto chciało szybko sprzedać teren po Torbydzie, a za pieniądze z transakcji zbudować kryte lodowisko obok hali Łuczniczka.

Sprawa okazała się jednak bardziej skomplikowana. Najpierw przez dłuższy czas był problem z roszczeniami dawnych właścicieli, a kiedy już ogłoszono przetarg, nie znalazł się kupiec.

W sumie miasto rozpisało aż 9 przetargów. Pomimo obniżania ceny, nie znalazł się chętny.

W końcu zdecydowano się na rozbiórkę tego, co zostało po obiektach dawnego Torbydu. Oznaczało to rezygnację z planów budowy w tym miejscu krytego lodowiska, chociaż jeszcze w 2014 roku o takiej lokalizacji wspominał prezydent Rafał Bruski. Zdecydowano jednak, że lodowisko powstanie w sąsiedztwie hali „Łuczniczka”.

Miasto postawiło nabywcy nieruchomości kilka warunków. Jest m.in. zobowiązany do rozpoczęcia inwestycji w terminie dwóch lat od dnia podpisania umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. Zakończenie inwestycji musi nastąpić maksymalnie po 3 latach od dnia uzyskania decyzji zezwalającej na budowę.

Były Torbyd w końcu sprzedany
Filip Kowalkowski

Inwestor musi też uzyskać pozytywną opinię Miejskiej Komisji Architektoniczno-Urbanistycznej co do formy architektonicznej projektowanej zabudowy.

Jeśli inwestor nie dotrzyma terminów, miasto będzie naliczać kary umownej w wysokości 50 tysięcy złotych, za każdy pełny miesiąc zwłoki. Miasto zastrzegło sobie też prawo odkupu nieruchomości w terminie pięciu lat od dnia zawarcia umowy sprzedaży oraz prawo pierwokupu w przypadku zbycia nieruchomości.

Co dokładnie znajdzie się w miejscu dawnego lodowiska, jeszcze dokładnie nie wiadomo. - Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, podstawowe funkcje to sport i rekreacja oraz zabudowa usługowa z możliwością rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2 tysięcy metrów i jako funkcja uzupełniająca zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna - dodaje Anna Strzelczyk-Frydrych.

Torbyd zbudowano w czynie społecznym od marca do grudnia 1959 roku. Obiekt składał się z dwóch tafli, drugą odkrytą zbudowana w 1975 roku, trybun z płyt betonowych i szatni. Pawilon z hotelem powstał w 1973 roku jako siedziba biura związków sportowych, hotel i kawiarnię. Oficjalnie zamknięty w 2004 roku.

Anna Stasiewicz-Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.